aplikacja ratunek

Aplikacja Ratunek – ogólne informacje

Została stworzona dla tych, którzy w nagłych sytuacjach chcą skorzystać z pomocy Ochotniczych Służb Ratowniczych GOPR, TOPR, WOPR, MOPR, które działają w Polsce. Aplikacja jest w pełni darmowa, dlatego warto ja zainstalować przed swoją kolejną wyprawą. Wystarczy, że posiadamy telefon z Androidem w wersji 4.0 i modułem GPS. Nic więcej nie jest konieczne do obsługi aplikacji Ratunek.

Aplikacja Ratunek – jak z niej korzystać?

Aplikacja została stworzona w taki sposób by działała niezależnie od tego, czy mamy zasięg czy nie. Dlatego przyjrzyjmy się temu bliżej:

 • Gdy mamy zasięg w telefonie
  • Do korzystania z aplikacji ratunek konieczne jest uruchomienie lokalizacji GPS. Jeśli mamy ją wyłączoną, aplikacja pokaże odpowiedni komunikat, a następnie przeniesie nas do ustawień, dzięki którym zostanie włączona lokalizacja. W innym wypadku nie będzie prawidłowo działać.
  • Gdy włączymy lokalizację GPS przechodzimy do kolejnego punktu. Wyświetla się komunikat: ”warunkiem przyjęcia zgłoszenia wypadku jest nawiązanie rozmowy telefonicznej z ratownikiem dyżurnym GOPR/TOPR/WOPR/MOPR”. Musimy go zaakceptować, by aplikacja mogła zostać uruchomiona.
  • Na ekranie aplikacji ratunek pojawiają się dwa przyciski z symbolem gór i wody oraz podpisami. Zależnie od tego, gdzie wydarzył się wypadek, taki symbol należy wybrać.
  • Wyświetli się komunikat: „dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc”. Jest to zaprojektowane w ten sposób, by pomoc nie została przypadkiem wezwana, np. w przypadku, gdy telefon się odblokuje w kieszeni lub podczas zabaw dzieci.
  • W tej chwili zostaniemy automatycznie połączeniu z ratownikiem, który przyjmie zgłoszenie. Nie musimy pamiętać numeru, gdyż wszystko jest zaprogramowane w aplikacji.
  • Pojawia się kolejny komunikat: „Ustalanie Twojej pozycji”. Wtedy jest ustalana pozycja poszkodowanego, a po zakończeniu rozmowy ratownik otrzyma dokładna lokalizację SMS-em. Dzięki temu ratownik wie, gdzie znajduje się osoba potrzebująca pomocy i może od razu posłać tam ludzi. Nie jest konieczne przeczesywanie ogromnego terenu, gdy poszkodowany nie potrafi ustalić swojej 
  • A na koniec wyświetla się komunikat: „Pozycja wysłana do ratowników”
 • Gdy mamy ograniczony zasięg lub go nie mamy
Przeczytaj również:  Samsung Magician – poznaj magię zarządzania dyskiem

Jeśli nie będziemy mieli zasięgu lub ten będzie dosyć ograniczony, wciąż możemy wezwać pomoc. Chociaż będzie to wyglądało nieco inaczej.

Na początek aplikacja Ratunek stara się skontaktować telefonicznie ze służbami ratowniczymi. Przez pewien czas próbuje, ale jeśli jest to bezskuteczne, przechodzi do kolejnego kroku i stara się wysłać SMS, który będzie zawierał lokalizację poszkodowanego.

Gdy tak się stanie, na ekranie pojawi się komunikat: „Pozycja wysłana do ratowników”. Nie oznacza to jednak, że to koniec naszej pracy. Wciąż musimy próbować nawiązać kontakt telefoniczny. Dzięki temu zgłoszenie będzie przyjęte.

Podsumowanie – aplikacja Ratunek

Korzystanie z tej aplikacji jest banalnie proste. Została zaprojektowana tak, by każdy – nawet w największych stresie – nie miał z nią najmniejszych problemów. To sprawia, że staje się tak użyteczna podczas każdego wypadu w góry czy nad wodę.

Aplikacja Ratunek została tak zaprojektowana, by działała niezależnie od tego, czy jest zasięg czy go nie ma. Dzięki temu w niemal każdej sytuacji będzie dla nas niezwykła pomocą.

Dlatego nie powinniśmy się przejmować tym, że nie ma zasięgu. Trzeba próbować aż do skutku skontaktować się ze Służbami Ratowniczymi. Czasami zajmie to o wiele więcej czasu, ale warto próbować i się nie poddawać.

Aplikacja Ratunek jest niezbędna, gdy zamierzamy wybrać się na wakacje, zwłaszcza nad wodę czy w góry. Dzięki niej w sytuacji zagrożenia życia nie będziemy musieli się przejmować, czy coś się stało i czy bardzo musimy się obawiać o swoje życia. Na pewno ratownicy przybędą na czas.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Ratownikmed.pl w celu rozszerzenia świadomości wśród mieszkańców Polski na temat możliwości wezwania darmowej pomocy w sytuacjach kryzysowych

logo portalu Ratownikmed.pl
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *