saas

Często możemy spotkać się z określeniami Saas lub też model Saas. Czym jest SaaS? Jest to oprogramowanie, platforma IT, która działa w chmurze obliczeniowe. W tego typu modelu użytkownik nie potrzebuje pobierania oprogramowania z komputera albo też sieci. Cały dostęp do aplikacji jest dostępny wyłącznie dzięki przeglądarce online.

Co to jest usługa SaaS?

SaaS jest to skrót od pierwszych liter Software as a service. Dlatego też stosuje się określenie: oprogramowanie jako usługa.

Narzędzie SaaS (Software as a service) jest to specjalny typ modelu usługi informatycznej albo też oprogramowania, która umożliwia wykorzystanie systemu online z użyciem Internetu. Aplikacje, programy w takim modelu biznesowym są najczęściej wdrażane na chmurze obliczeniowej. Potem na takiej przestrzeni wirtualnej są one uruchamiane. Każda osoba, użytkownik ma dostęp do tego rodzaju rozwiązania. Potrzebne jest jedynie wykupienie abonamentu do takiej usługi. Programy SaaS to między innymi oprogramowania biurowe, kalendarz, narzędzia biurowe, poczta mailowa, a także coraz częściej sklep internetowy, który pozwala na sprzedawanie produktów, usług w internecie.

Uzupełniając powyższe, na stronie magazynprzedsiebiorcy.pl możemy przeczytać:

„Saas (Software as a service) jest to usługa czy też oprogramowanie pozwalająca na wykorzystaniu aplikacji za pośrednictwem Internetu. Aplikacje są umieszczone na chmurze obliczeniowej i z niej są uruchamiane. Każdy może korzystać z tego typu rozwiązania”

więcej informacji: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/czym-jest-saas

SaaS jako Cloud Computing SaaS

SaaS jest również określany jako Cloud Computing SaaS. Pozwala na zdalny dostęp do narzędzi online poprzez udostępnianie ich końcowym użytkownikom, osobom prywatnym za odpowiednią opłatą abonamentową. SaaS Cloud jako nowoczesna platforma internetowa posiada szereg zabezpieczeń baz danych, przepływu informacji czy też uwierzytelnienia. Aplikacje korzystające z SaaS Cloud są najczęściej używane za pomocą przeglądarki internetowej. W związku z tym nie ma żadnej potrzeby instalowania programu na komputerze, laptopie. Oprogramowanie Saas pozwala na efektywną pracę.

Przeczytaj również:  Czy programowanie jest wyłącznie dla mężczyzn? IT a branża kosmetyczna

Model SaaS w zastosowaniu ze sklepem online?

Sklep internetowy w modelu SaaS pozwala na korzystanie z najnowszych oraz zaawansowanych aplikacji bez dodatkowych sprzętów, usług programistycznych itp. SaaS umożliwia użytkownikom dużą mobilność. Jest to usługa działająca w modelu klient-serwer, dlatego też dane są przesyłana w czasie rzeczywistym, są synchronizowane natychmiast. W związku z tym pozwalają na pracę ze sobą wielu osób o każdej porze i z każdego miejsca z dostępem do internetu.

Sklep online w modelu SaaS jest systemem internetowym, który jest bezpiecznie uruchomiony w chmurze obliczeniowej. Dany użytkownik może korzystać również z pozostałych rozwiązań, jakie oferuje dostawca tego rodzaju systemu, takich jak: dostęp do integracji z hurtowniami, narzędzia marketingowe itp.

Model SaaS jest polecany małym oraz średnim firmom. To idealne wejście w świat biznesu internetowego dla początkujących przedsiębiorstw. Struktura modelu SaaS umożliwia sklepom internetowym włączanie wielu wtyczek, funkcji, dodatków oraz możliwość importu dowolnej grafiki itp. Używając tego rodzaju rozwiązań dany użytkownik nie musi znać się na programowaniu, posiadać wiedzy specjalistycznej z dziedziny informatyki.

SaaS – Podsumowanie

SaaS to nowoczesne i intuicyjne rozwiązanie dla wielu firm, które umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej poprzez korzystanie z różnych systemów w trybie online. Wszelkie programy, aplikacje są uruchamiane w chmurze danych, chmurze obliczeniowej. Wystarczy jedynie założyć odpowiednie konto, wykupić odpowiednią domenę oraz skonfigurować sklep online zgodnie z naszymi potrzebami. Za poprawne, bezpieczne i bezawaryjne działanie tego typu oprogramowania odpowiada wyłącznie jego dostawca. Zapewnia on także systematyczne aktualizacje czy też integracje z zewnętrznymi firmami.

Źródło: EpicTop10.com, CC by 2.0, by Flickr.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *