Co daje tryb samolotowy i dlaczego go uruchamiamy?

Wiele osób doskonale wie, że w samolocie trzeba włączyć dosłownie we wszystkich urządzeniach elektronicznych tryb samolotowy. Niemniej jednak mało kto z nas wie, do czego on służy i co on tak naprawdę daje. Wobec tego, co daje tryb samolotowy i dlaczego włączamy go w samolocie?

Czym jest tryb samolotowy?

Producenci smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich urządzenia z pewnością nie mogłyby charakteryzować się odpowiednią funkcjonalnością gdyby nie fakt, że mogą być one przez praktycznie cały czas podłączone do sieci. Co więcej doskonale wiedzą o tym również użytkownicy, którzy pobierają na swoje sprzęty masę różnorodnych aplikacji, a co za tym idzie są w stały kontakcie ze „światem”. To właśnie dzięki stałemu podłączeniu do sieci możemy wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości, a co najważniejsze możemy również korzystać z różnorodnych aplikacji, które ułatwiają nam życie. Niemniej jednak producenci sprzętów elektronicznych umieścili w swoich urządzeniach jeszcze jedną, niezwykle ważną funkcje, z której jednak najmniej korzystamy. Jest to magiczny przycisk, który oferuje nam włączenie trybu samolotowego. 

Tryb samolotowy dostępny jest na praktycznie wszystkich urządzeniach, bez względu na to, czy jest to jedynie smartfon czy tablet. Zwykle włącza się go za pomocą jednego dotknięcia i tak samo szybko można go wyłączyć.

Co daje tryb samolotowy?

Tryb samolotowy powoduje, że w momencie jego włączenia nasze urządzenie po prostu traci swoją funkcjonalność, którą dawało mu stałe połączenie z siecią. W praktyce oznacza to, że smartfon czy laptop po prostu zostaje rozłączony ze wszystkimi, możliwymi sieciami i satelitami, a jedyne co mu pozostaje, to jego podstawowa funkcjonalność. W trybie samolotowym nie jest możliwe korzystanie z aplikacji, nie jest możliwe także wykonywanie i odbieranie połączeń, a co więcej nie jest możliwe nawet wysłanie wiadomości czy otwarcie przeglądarki internetowej. Znika również nazwa operatora sieci, która zwykle pojawia się na smartfonach w lewym górnym rogu. Podsumowując tryb samolotowy rozłącza urządzenie z operatorem i znacznie ogranicza jego funkcjonalność.

Przeczytaj również:  Programowanie dla początkujących - od czego zacząć?

Jak włączyć tryb samolotowy w smartfonie i laptopie?

Włączenie trybu samolotowego bez wątpienia jest niezwykle prostą czynnością. Wobec tego można powiedzieć, że:

  • włączenie trybu samolotowego na smartfonie odbywa się za pomocą jednego dotknięcia- by więc włączyć tryb samolotowy trzeba przesunąć palcem od góry lub od dołu ekranu do momentu pojawienia się panelu z ustawieniami. Z pewnością każdy z nas rozpoznaje ikonkę Bluetooth czy Wi-Fi, to właśnie obok nich na tym samym panelu znajduje się ikonka trybu samolotowego. Po jej dotknięciu sprzęt zostaje automatycznie rozłączony ze wszystkimi satelitami jakie są w jego zasięgu.
  • włączenie trybu samolotowego w laptopie również nie powinno przysporzyć wielu problemów- by włączyć tryb samolotowy w laptopie wystarczy kliknąć w ikonkę strzałki w prawym dolnym rogu. Wówczas pokaże się nam menu, w którym zwykle znajduje się możliwość podłączenia naszego urządzenia do sieci Wi-Fi. Tuż obok niej znajdziemy również ikonkę trybu samolotowego, którą wystarczy nacisnąć. 

W obu przypadkach wyłączenie trybu samolotowego następuje po analogicznie wykonanych czynnościach.

Dlaczego uruchamiamy tryb samolotowy w samolocie?

Podróże samolotem wymagają całkowitego rozłączenia naszych urządzeń od jakiejkolwiek sieci. Dlaczego? Wchodząc do kokpitu pilota zauważyć można tysiące komputerów i radarów, które zapewniają maszynie łączność z wierzą pilotów, a także pomagają kontrolować trasę lotu. Każde z tych urządzeń działa również w oparciu o sygnał satelitarny, który musi być maksymalnie stabilny i wolny od zakłóceń. Jak można przeczytać na portalu Travelers czy qModa, w momencie kiedy setki pasażerów na pokładzie, rozpoczęłoby korzystanie ze swoich urządzeń elektronicznych, mogłoby to doprowadzić do powstania wielu zakłóceń, a także znacznie utrudniłoby pilotowi utrzymanie odpowiedniego poziomu łączności. Włączenie trybu samolotowego jest więc również troską o bezpieczną podróż.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *