programista na kontrakcie a l4

Wiele osób pracujących w branży IT decyduje się na samozatrudnienie. Czy programista na kontrakcie może wziąć L4? Na pewno nie jest to tak łatwe, jak w przypadku umowy o pracę. W naszym artykule rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Czy programista na kontrakcie może wziąć L4? To z pewnością jedno z pytań, które zadają sobie osoby planujące pracę na własny rachunek. O ile każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, nie ma żadnych wątpliwości, o tyle samozatrudnieni muszą dopełnić formalności. Chorowanie nie zawsze będzie opłacalne – ale tylko w przypadku gdy przedsiębiorcy nie zadbają o odpowiednie zabezpieczenie. Czytaj dalej!

Praca na kontrakcie a L4 – jakie warunki trzeba spełnić?

Warto zacząć od tego, że pracując na kontrakcie można pójść na L4. Jednak aby otrzymać zwolnienie na wypadek choroby, trzeba spełnić określone warunki. To przede wszystkim dobrowolne zadeklarowanie chęci opłacania składek ubezpieczenia chorobowego i realizowanie tych zobowiązań w terminie.

  1. Trzeba bezwzględnie przestrzegać dat – już jeden dzień spóźnienia pozbawia prawa do zasiłku chorobowego.
  2. Zasiłek chorobowy przysługuje tylko wtedy, gdy składki są opłacane przynajmniej przez 90 dni (czyli tzw. okres wyczekiwania).

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania L4 w przypadku osób na kontrakcie?

Do uzyskania L4 na własnej działalności niezbędne jest zaświadczenie wystawione przez lekarza. Co ważne, w dobie pandemii rozpowszechniły się zwolnienia elektroniczne, takie jak e-zwolnienie 24. To jednak nie wszystkie niezbędne dokumenty, ponieważ ZUS wymaga od samozatrudnionych dodatkowego formularza Z-3b. Trzeba go dostarczyć w ciągu tygodnia do najbliższej placówki urzędu. Można to zrobić osobiście, wysyłając listem poleconym lub przez internet, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Zasiłek zostanie wypłacony w ciągu miesiąca od daty wpłynięcia poprawnie wypełnionego wniosku. O ile oczywiście zostanie zaakceptowany przez urzędników.

Przeczytaj również:  KSeF: kto będzie musiał wdrożyć elektroniczne fakturowanie?

L4 bez wychodzenia z domu – czy to możliwe?

Choroba nie wybiera i może dopaść każdego w najmniej oczekiwanym momencie. Ulgę przynosi wtedy jedynie szybka wizyta u lekarza, co jak wiadomo, nie zawsze jest możliwe. Aby nie czekać, można zdecydować się na konsultację lekarską online. Takich porad udziela wiele portali internetowych.

Jakie są zalety teleporady? 

Przede wszystkim oszczędność czasu i szeroka dostępność. Nie trzeba czekać w kolejce, a specjaliści mogą się z tobą skontaktować niezależnie od pory dnia. To znakomite rozwiązanie, gdy zwolnienie lekarskie potrzebne jest „na już” lub nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dotrzeć do przychodni i narażać się na kontakt z innymi chorymi.

Programista na kontrakcie – specyfika działalności

Praca na własny rachunek to kusząca perspektywa dla wielu specjalistów. Branża IT ma to do siebie, że prawdziwi fachowcy są niezwykle cenieni na rynku. Przekłada się to też na ich zarobki. Obecnie mało kto chce się ograniczać do współpracy z jedną firmą, dlatego programiści coraz chętniej zatrudniają się na kontraktach. Daje to więcej swobody i możliwości decydowania o projektach, w których biorą udział. Oznacza to także pewne obowiązki, o których trzeba pamiętać.

Jakie obowiązki mają osoby z własną działalnością?

Należy do nich odprowadzanie wszystkich składek. Osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę, są wyręczane przez pracodawcę. Samozatrudnieni programiści, będący dla siebie szefami, muszą się o to zatroszczyć na własną rękę. To po ich stronie znajduje się opłacanie między innymi składek ZUS czy ubezpieczenia zdrowotnego.

Wiesz już, czy programista na kontrakcie może wziąć L4. Decydując się na pracę na kontrakcie, programista powinien negocjować jego warunki, by jak najmniej odczuć utratę przywilejów wynikających z Kodeksu pracy. Warto zatroszczyć się o swoje interesy, by gdy zajdzie taka potrzeba, móc swobodnie korzystać między innymi ze zwolnienia lekarskiego.

Przeczytaj również:  Strona internetowa dla gabinetu dentystycznego- dlaczego warto ją posiadać?
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *