co to machine learning

Nie da się ukryć, że coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami w biznesie są tak zwane twory maszynowe. Niemniej jednak, nie chodzi tu jedynie o zwykłe urządzenia, ale o maszyny, które posiadają niezastąpioną możliwość uczenia się. Czym więc jest machine learning?

Czym jest machine learning?

Machine learning jest stosunkowo nowym pojęciem, które dla większości z nas wciąż pozostaje niewyjaśnione. Niemniej jednak machine learning może okazać się innowacją przyszłości. W wolnym tłumaczeniu na nasz język, oznacza to nic innego jak po prostu uczenie maszynowe. Możemy tu mówić o sytuacji, kiedy w sposób wysoce technologiczny zapamiętywane są pewne wzorce i zachowania, a co najważniejsze, maszyna już kiedyś tego doświadczyła. Co umożliwia machine learning? Otóż to właśnie dzięki niemu w prosty sposób można przeprowadzać analizę nowych danych, czy chociażby szukać nowych i efektywniejszych rozwiązań, które sprawdziły się już w sytuacjach z przeszłości, które są danej maszynie dobrze znane. Nie da się ukryć, ze to właśnie w takich sytuacjach najbardziej przydatna okazuje się skuteczna analiza danych, które nazywane są Big Data. Wówczas człowiek nie musi już własnoręcznie zajmować się samym programowaniem, gdyż to nic innego jak maszyna samodzielnie dokona selekcji odpowiednich informacji, a następnie rozpocznie działanie wedle określonych wcześniej schematów. Jak łatwo można się domyślić, pod żadnym pozorem nie jest to proste zjawisko, gdyż cały system jakim jest machine learning musi być wytrenowany, co pozwoli na uniknięcie błędów, a także sytuacji, które można było z łatwością przewidzieć wcześniej. Za główny fundament sukcesu stworzenia całego systemu i modelu maszynowego uczenia jest przede wszystkim odpowiedniej wielkości zbiór z jakością danych. Nie trzeba wyjaśniać, że wykorzystywanie do nauki danych o niskiej lub nieodpowiedniej jakości, jak np. odczyt z czujników, które uległy uszkodzeniu, a także nieodpowiednio zapisane pola formularzy, prowadzą do otrzymania błędnego modelu.

Przeczytaj również:  Co to SDK?

Machine learning w biznesie

Warto zastanowić się jaki wpływ na biznes będzie miał lub już ma machine learning. Okazuje się, że w brew temu co rozpowszechniane jest w Internecie, cały model i system machine learningu nie jest w cale prosty i łatwy do wprowadzenia nawet w wielkich korporacjach. Jeśli dana firma decyduje się na wprowadzenie tego modelu do własnego biznesu, musi ona liczyć się z tym, że konieczna będzie ogromna cierpliwość i zaangażowanie osób zarządzających, a także ich chęci rozwoju. Jeśli chcemy zaś spojrzeć na to z perspektywy długoterminowej, to z pewnością wprowadzenie machine learningu może przynieść korporacjom ogromne korzyści, a co więcej, może przyczynić się do zoptymalizowania działań firmowych. Dużym ułatwieniem podczas budowy kompetencji w obszarze machine learningu jest sam cloud computing. Wówczas publiczni dostawcy chmur mogą zaoferować swoim klientom gotowe rozwiązania i komponenty, które mogą stanowić podstawę do zbudowania takiego modelu. Wówczas można bardzo łatwo poddać weryfikacji pewne założenia, nawet bez pomocy wspomnianego eksperta od Big Data. Analitycy, którzy codziennie pracują z aplikacjami takimi jak Excel czy SAP, w zaledwie kilka godzin będą mogli wybudować prosty model, bez zbędny problemów. Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że stale rosnąca liczba baz danych, coraz silniej wywiera presję na osobach zarządzających, by wprowadziły one machine learning do ich modeli biznesowych. Co więcej, machine learning znacznie ułatwi znalezienie powiązań pomiędzy neuronami, a w efekcie doprowadzi do wygenerowania nowoczesnych narzędzi i rozwiązań, wykorzystując wcześniej pojawiające się algorytmy. Kolejną niekwestionowaną zaleta jest to, że dzięki znajomości technik machine learnignu, pojawia się możliwość zbudowania lub nawet rozszerzenie ofert branżowych o aplikacje rozpoznające obrazy i systemy. Ułatwi to zapamiętywanie na najwyższym poziomie, którego ludzki mózg nie jest wstanie prześcignąć. Machine learning ułatwi również zrozumienie potrzeb klientów, a także dokonywanych przez nich wyborów.

Przeczytaj również:  Programowanie gier - jaki język wybrać?

Źródła:

https://fit-uroda.pl
https://urodatopasja.pl
https://pielegnacja25plus.pl
https://urodaexpert.pl

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *