film o programistach

Z roku na rok rozwój technologii jest coraz bardziej powszechny, nic więc dziwnego, że informatycy, inżynierowie oraz programiści stali się inspiracją dla przemysłu filmowego. Szukasz filmu o tej tematyce? Zdecydowanie musisz przeczytać ten artykuł i poznać te filmy Oscarowe warte obejrzenia!

1. The Social Network

Mark to młody, genialny programista, który studiuje na jednej z najlepszych uczelni na świecie – Harvardzie. Pewnego dnia w 2003 roku, zrywa z nim dziewczyna – a ta sytuacja staje się początkiem wydarzeń, które na zawsze mają odmienić oblicze Internetu. W październikową noc chłopak włamuje się do przynależącej do Harvardu sieci komputerowej, a następnie na jej podstawie tworzy uniwersytecką bazę studentek. Facemash jest również rankingiem, w którym użytkownicy oceniają urodę Harvardzkich uczennic. Programista zostaje wielokrotnie oskarżony, niemniej jednak w tym samym czasie powstaje zarys rewolucyjnej sieci społecznościowej – thefacebook.com, która jakiś czas później staje się rzeczywistością, a następnie staje się fenomenem na skalę globalną.

“The Social Network” miało premierę w 2010 roku. Reżyserem jest David Fincher, a autorem scenariusza jest Aaron Sorkin. W rolę słynnego Marka Zuckerberga wciela się Jesse Eisenberg.

Film zdobył 3 Oscary m.in. za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszą muzykę oraz najlepszy montaż.

Zdobył także 4 Złote Globy m.in. za najlepszy dramat, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz oraz najlepszą muzykę.

The Social Network zostało nagrodzone również 3 Baftami m.in. dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz montaż.

A może szukasz filmów na Halloween? Wtedy warto zajrzeć także tutaj: https://filmi.pl/filmy-na-halloween

2. EX MACHINA

Caleb to młody i ambitny programista, który pracuje dla jednej z największych firm internetowych. Jest on także uczestnikiem pracowniczego konkursu, w którym nagrodą jest możliwość współpracy z genialnym właścicielem przedsiębiorstwa – Nathanem. Nikt się tego nie spodziewa, ale to właśnie Calebowi udaje się wygrać. Chłopak na tydzień udaje się do laboratorium, gdzie poznaje tajemniczą Avę. W rzeczywistości jest ona wysoce zaawansowaną sztuczną inteligencją, która nie tylko wygląda jak kobieta, ale również czuje i myśli. Programista nie zdaje sobie sprawy, że jest to kolejny eksperyment Nathana, w którym mężczyzna testuje reakcję zwykłego człowieka na postać Avy.

Przeczytaj również:  Czy programista na kontrakcie może wziąć L4?

“EX MACHINA” zadebiutowało na świecie w 2014, w Polsce po raz pierwszy film został zaprezentowany w 2015 roku. Autorem scenariusza, jak i reżyserem jest Alex Garland. W rolę Caleba wciela się Domhnall Gleeson a w tytułową EX MACHINĘ Alicia Vikander.

W 2016 roku film został uhonorowany przez Amerykańską Akademię Filmową Oscarem za najlepsze efekty specjalne.

“EX MACHINA” jest obecnie dostępna na platformie – Netflix.

3. Steve Jobs

Steve Jobs bez wątpienia to legenda wśród programistów i twórców nowinek technologicznych, który zrewolucjonizował zarówno XX, jak i XXI wiek. Film skupia się nie tylko na życiu tego genialnego umysłu, ale przede wszystkim na okresie, w którym na rynek wprowadzane są trzy strategiczne produkty firmy Apple oraz NeXT. Widzowie ujrzą zarówno zakątki, w których były tworzone fundamenty dla dzisiejszych iPhonów i iPadów, jak i wyścig z czasem, który twórca Apple musiał przebyć, by dzisiejsi użytkownicy mogli korzystać z najwyższej jakości sprzętu elektronicznego.

Swoją polską premierę “Steve Jobs” miał 13 listopada 2015 roku. Za reżyserię odpowiedzialny jest Danny Boyle, znany jako laureat Oscara za film “Slumdog. Milioner z Ulicy”, natomiast za scenariusz odpowiedzialny jest Aaron Sorkin, zdobywca Oscara za scenariusz do “The Social Network”. W tytułową rolę wciela się Michael Fassbender.

“Steve Jobs” został nagrodzony dwoma Złotymi Globami – za najlepszy scenariusz oraz dla Kate Winslet za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową. 

Kate Winslet za rolę Joanny Hoffman otrzymała także nagrodę Bafty, a Aaron Sorkin za scenariusz do tego filmu zdobył również Satelitę za najlepszy scenariusz.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *