co to repozytorium

W dzisiejszych czasach istnieje szereg rozwiązań informatycznych, które ułatwiają poruszanie się po cyfrowym świecie. Jednym z nich jest repozytorium, czyli rodzaj cyfrowej biblioteki, służącej do przechowywania dokumentów. Wszystkie pliki zawarte w repozytorium przeznaczone są do udostępniana. Co można przechowywać w repozytorium, kto korzysta z takiego rozwiązania oraz jakie istnieją rodzaje repozytoriów? 

Co możemy przechowywać w repozytorium i kto korzysta z takiego rozwiązania?

W Polsce istnieje wiele repozytoriów instytucjonalnych, wykorzystywanych przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa bądź instytucje, np. uczelnie. Stosowanie tego systemu znacznie usprawnia przepływ informacji między pracownikami danej działalności. W repozytorium mamy możliwość przechowywania własnych plików. Nie należy przez to rozumieć plików archiwalnych ani chmur. Dzięki temu rozwiązaniu, nasze dane będą chronione na serwerach. Inną zaletą jest fakt, że repozytorium bardzo łatwo i szybko pozwala na udostępnianie plików. Dokumenty, które możemy przechowywać, to pliki audio, video, grafiki oraz dokumenty elektroniczne. Warto wspomnieć, że ten sposób przechowywania danych znacznie wpłynął na rozwój edukacji. W Internecie dostępnych jest wiele materiałów i książek, które usprawniają zdobywanie wiedzy. Repozytoria dają też możliwość umieszczania własnych dokumentów, co oznacza, że jest to dobry sposób na promocję własnej działalności. Należy je rozróżnić od bibliotek cyfrowych, a także platform udostępniających jedynie treści aktualne – to rozwiązanie informatyczne ma szerszy zasięg, ponieważ przechowuje zarówno świeże kopie plików, jak i ich starsze wersje.

Jakie istnieją rodzaje repozytoriów?

Istnieje wiele rodzajów repozytoriów. Jakie repozytoria są najpopularniejsze?

  • Repozytorium instytucjonalne – założyciele to instytucje. Funkcją tego typu repozytorium jest przede wszystkim magazynowanie, a także promowanie publikacji członków konkretnej grupy. Wspomaga ono również procesy zarządzania instytucją, a także daje możliwość sprawdzenia statystyk. 
  • Repozytorium otwarte – wspiera rozwój nauki, a także pracę administracyjną. Zawiera m. in. prace doktorskie czy artykuły naukowe. Co ważne, dostęp tego typu repozytoriów jest nieograniczony. 
  • Repozytorium danych – jest to kategoria repozytoriów używana w projektach polityk instytucjonalnych. 
  • Repozytorium dziedzinowe – artykuły zawierające rezultaty pracy publikują w takim repozytorium naukowcy. Daje to możliwość zapoznania się z publikacjami z danej dziedziny i powiększenia swojej wiedzy. Np. CogPrints to repozytorium zawierające informacje z dziedziny neurologii, psychologii czy medycyny, a w EarthPrints możemy znaleźć rezultaty badań na temat atmosfery.
  • Repozytorium projektowe – przykład to repozytorium ECNIS, czyli projekt paru instytucji. Posługują się one repozytoriami w celu lepszej komunikacji, a także prezentacji wyników poszczególnych projektów. 
  • Repozytorium wielotematyczne – zawarte są w nim dokumenty z różnych dziedzin wiedzy. Przykłady to Driver Search Portal, czyli wyszukiwarka umożliwiająca odnajdowanie publikacji, które dostępne są w Unii Europejskiej czy OpenDoar, portal akademicki, rejestrujący repozytoria naukowe z całego świata. 
Przeczytaj również:  Co to kali linux?

Niektóre repozytoria kwalifikuje się do repozytoriów treści, inne – do repozytoriów danych. W Internecie możemy się spotkać również z gotowymi repozytoriami, z których każdy może skorzystać. Jeśli jesteśmy zainteresowani korzystaniem z danego repozytorium, to można z niego skorzystać za pomocą jednostek mających tę usługę w swoich założeniach firmowych.

Podsumowanie

Repozytorium to przydatne narzędzie służące do przechowywania dokumentów w różnej postaci. Może się przydać wielu rodzajom firm oraz instytucjom, a także każdemu, kto chce poszerzyć swoją wiedzę. Istnieje wiele rodzajów repozytoriów, a każde z nich charakteryzuje się innym rodzajem przechowywanych plików. Dużą rolę w procesie edukacji ogrywa repozytorium otwarte, czyli baza wiedzy naukowej, z której może skorzystać każdy.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.