Co to jest front end

Front-end obejmuje wszystko, co użytkownicy widzą, dotknąć lub doświadczenie pierwsze, gdy odwiedzają strony internetowe. Front-end deweloperzy następnie, są zainteresowane z wyglądem, czuć, i projektowanie witryny. Back-end dotyczy przede wszystkim funkcjonalności strony internetowej. Ta strona rozwoju obejmuje trzy części: serwer, aplikację i bazę danych. Zadaniem back-end developerów jest wysyłanie i odbieranie informacji, które mają być wyświetlane na front-endzie.

UMIEJĘTNOŚCI

Istnieje wiele umiejętności technicznych wymaganych zarówno od programistów front-end jak i back-end, ale najczęściej używanymi językami są HTML, CSS i JavaScript dla front-end oraz Python, Ruby i SQL dla back-end.

Co to jest Front-End Development?

Front-end web development, znany również jako client-side development, to praktyka tworzenia HTML, CSS i JavaScript dla strony internetowej lub aplikacji internetowej, tak aby użytkownik mógł je zobaczyć i wejść z nimi w bezpośrednią interakcję. Wyzwaniem związanym z rozwojem front-end jest to, że narzędzia i techniki używane do tworzenia front-end strony internetowej zmieniają się nieustannie, więc deweloper musi być stale świadomy tego, jak rozwija się ta dziedzina.

Celem projektowania witryny jest zapewnienie, że kiedy użytkownicy otwierają stronę, widzą informacje w formacie, który jest łatwy do odczytania i istotne. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane przez fakt, że użytkownicy korzystają teraz z wielu różnych urządzeń o różnych rozmiarach ekranu i rozdzielczości, zmuszając w ten sposób projektanta do uwzględnienia tych aspektów przy projektowaniu witryny. Muszą zapewnić, że ich strona pojawia się poprawnie w różnych przeglądarkach (cross-browser), różnych systemów operacyjnych (cross-platform) i różnych urządzeń (cross-device), co wymaga starannego planowania po stronie dewelopera.

Przeczytaj również:  Co to backend?

Rozwój Front-end:

  • HTML – HTML jest podstawowym językiem, który jest używany do tworzenia i organizowania zawartości stron internetowych, aby informacje mogły być wyświetlane użytkownikom. Wszyscy programiści front-end muszą doskonale rozumieć HTML, a rekruterzy przykładają dużą wagę do umiejętności kandydata w tym zakresie.
  • CSS – CSS towarzyszy HTML-owi w budowaniu dobrego front-endu – dostarcza farby, czcionki, szablony, przyciski, kontrolki i inne elementy, które znacząco poprawiają wygląd strony internetowej.
  • JavaScript – Choć nie jest to wyłącznie język frontendowy, JavaScript jest powszechnie używany w tym dziale do tworzenia bardziej interaktywnych elementów, takich jak rozwijane menu, formularze kontaktowe i nieskończone przewijanie. Co więcej, frameworki JavaScript, takie jak Angular, Ember, React i Backbone są powszechnie stosowane do frontendów o dużym natężeniu JavaScript.

Oprócz tych podstawowych języków, programiści front-end pracują również z Bootstrapem i Angularem oraz innymi zasobami, które wspierają HTML, CSS i JavaScript. Te biblioteki i rozszerzenia zapewniają różne narzędzia i szablony, które sprawiają, że proces pisania kodu jest łatwiejszy do opanowania. Front-end developerzy pracują również nad responsywnymi projektami, typografią, układami, systemem siatki i teorią kolorów.

Testy między przeglądarkami i urządzeniami

W zależności od różnych czynników, wygląd strony może się zmieniać w różnych przeglądarkach. Aby rozwiązać ten problem, programiści używają narzędzi do przeglądarek. Narzędzia przeglądarek pozwalają programistom testować i dostrajać strony internetowe w sposób, który jest najlepiej dostosowany do konkretnej przeglądarki. Dodatkowo, programiści używają technik projektowania responsywnego, aby zmienić układ strony i jej wygląd w zależności od typu urządzenia, z którego jest ona dostępna.

Na przykład, gdy komputer uzyskuje dostęp do strony internetowej dla komputerów stacjonarnych, strona wykorzystuje większą powierzchnię ekranu i małe czcionki niż strony mobilne, które wykorzystują większy tekst i mniejszą powierzchnię ekranu.

Optymalizacja wydajności stron internetowych (WPO)

Wolno ładująca się strona może drastycznie zmniejszyć zaangażowanie użytkowników. Techniki optymalizacji wydajności stron internetowych pomagają zapewnić szybsze czasy ładowania poprzez narzędzia automatyzacji. Na przykład, Grunt automatycznie optymalizuje obrazy i sprawia, że elementy strony stają się lżejsze w zależności od urządzenia, bez uszczerbku dla funkcjonalności strony.

Przeczytaj również:  Co to machine learning?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych to praktyka polegająca na zwiększaniu ruchu na stronie internetowej w sposób organiczny poprzez wyniki wyszukiwania. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje oddzielny zespół do nadzorowania praktyk SEO. Jednak znajomość podstaw może pomóc w określeniu, gdzie umieścić tytuły, opisy meta i tekst na stronie internetowej, aby wyszukiwarki mogły je łatwo znaleźć.

UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE SPRAWIAJĄ, ŻE ŚWIETNI PROGRAMIŚCI SĄ ŚWIETNI

Ponieważ programiści front-end pracują nad wizualizacją i wrażeniami z użytkowania strony internetowej, ważne jest, aby posiadali oni dobre umiejętności wizualizacji. Muszą być kreatywni, a jednocześnie empatyczni w stosunku do użytkowników końcowych – co oznacza, że ich praca w mniejszym stopniu dotyczy kodu, a w większym – sposobu, w jaki użytkownicy będą mogli nawigować i poruszać się po stronie.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.