Co to python?

Czym jest Python i dlaczego jest tak popularny? Jest to powszechnie zadawane pytanie, nawet gdy coraz więcej osób wybiera programowanie/tworzenie oprogramowania jako opcję kariery. Obecnie dostępnych jest wiele języków kodowania. Ale Python wiedzie prym. Co jest powodem rosnącego zapotrzebowania na programistów biegłych w Pythonie? 

Czym jest Python? Wprowadzenie do Pythona

Interpretowany język ogólnego przeznaczenia wysokiego poziomu, Python koncentruje się na czytelności kodu z wykorzystaniem znaczących wcięć. Dynamicznie typowany wspiera wiele paradygmatów programowania, w tym programowanie strukturalne (w szczególności proceduralne), obiektowe i funkcyjne. Holenderski programista Guido van Rossum rozpoczął pracę nad stworzeniem języka programowania Python pod koniec lat 80-tych, a język został po raz pierwszy wydany w 1991 roku jako Python 0.9.0. Od tego czasu ukazało się wiele jego wersji. Python 2.0 został wydany w 2000 roku z nowymi funkcjami, w tym rozumieniem list i systemem zbierania śmieci wykorzystującym liczenie referencji. W 2008 roku ukazał się Python 3.0, główna rewizja języka. Python 2 został wycofany z użycia wraz z wersją 2.7.18 w 2020 roku.

W ciągu trzech dekad istnienia, Python radził sobie nadzwyczaj dobrze i jest jednym z najszybciej rozwijających się języków kodowania. Dziś jest on używany w tworzeniu stron internetowych, tworzeniu aplikacji internetowych, AI, uczeniu maszynowym, systemach operacyjnych, tworzeniu aplikacji mobilnych, analityce danych, wizualizacji danych i grach wideo. Co spowodowało, że Python zdominował listę popularnych języków programowania? Przyczyniło się do tego wiele powodów. Przyjrzyjmy się im szczegółowo w poniższej sekcji.

Dlaczego Python jest tak popularny?

Łatwość nauki i użytkowania

Dzięki wizualnie nieuporządkowanemu formatowaniu i użyciu angielskich słów kluczowych, gdzie inne języki używają interpunkcji, Python został zaprojektowany jako język łatwy do czytania. Tutaj nawiasy klamrowe nie są używane do ograniczania bloków, a nawet średniki po wyrażeniach są prawie nieużywane. Dodatkowo, w porównaniu do C czy Pascala, ma on o wiele mniej wyjątków w swojej składni i nie ma wielu przypadków specjalnych. Wszystko to sprawia, że Python jest językiem bardzo łatwym w użyciu, a nauka Pythona jest również łatwa. Rzeczywiście, kod Pythona może być napisany dość łatwo i wykonywany znacznie szybciej niż w innych językach kodowania, co czyni go idealnym wyborem dla początkujących i początkujących koderów. A ponieważ jest to język interpretowany, można szybko zmieniać jego bazę kodową, co z kolei zwiększa popularność Pythona wśród programistów.

Przeczytaj również:  Co to kali linux?

Bogate biblioteki i frameworki

Z korporacjami, które faworyzują Pythona i dużą, wspierającą go społecznością, Python może się teraz poszczycić wieloma bogatymi (i często otwartymi) bibliotekami, z których programiści mogą korzystać, szczególnie w początkowych fazach rozwoju. Wiele z tych bibliotek Pythona ma specyficzne zastosowania: na przykład Matplotlib jest używany do tworzenia wykresów i diagramów; SciPy do zastosowań inżynierskich, naukowych i matematycznych; BeautifulSoup do parsowania HTML i XML; NumPy do obliczeń naukowych, Django do tworzenia stron internetowych po stronie serwera, NLTK (Natural Language Tool Kit) do przetwarzania języka naturalnego (NLP) i Scikit-learn do uczenia maszynowego. Co więcej, nie brakuje usług medialnych w chmurze zapewniających wsparcie międzyplatformowe dzięki narzędziom podobnym do bibliotek.

Silna, wspierająca społeczność

Cieszenie się wsparciem silnej społeczności jest kluczowym czynnikiem, a Python ma w tym względzie wysokie noty. Istnieje wiele dokumentacji, przewodników i samouczków wideo, które są łatwo dostępne dla osób pracujących z językiem Python. Programiści Pythona na różnych poziomach zaawansowania mogą cieszyć się wsparciem potrzebnym, aby stać się lepszym w tym języku, co czyni go popularnym punktem wyjścia dla nowych koderów. Bardzo często studenci zapoznają się z informatyką za pomocą Pythona, który jest również wykorzystywany w dogłębnych projektach badawczych. Dzięki zaawansowanej i aktywnej społeczności Pythona, wszystkie problemy mogą być rozwiązane w krótkim czasie, co sprawia, że ogólny rozwój projektu nie jest utrudniony.

Automatyzacja

Uzbrojony w narzędzia, moduły i biblioteki, Python oferuje również większą wygodę programistom pracującym w automatyzacji. Zazwyczaj kończą oni pisząc zaledwie kilka linii kodu (i to w krótkim czasie), aby przeprowadzić automatyzację zadań, w tym automatyzację testowania oprogramowania.

Python, preferowany język

Jak wskazują powyższe powody, Python cieszy się dziś dużym zainteresowaniem w różnych dziedzinach i obecnie jest preferowanym językiem programowania dla wielu programistów i studentów. W rzeczywistości, Python tworzy kluczową sekcję w kursach data science dzisiaj. Znajomość Pythona jest ogromnym plusem w CV programisty i otwiera wiele możliwości dla takich kandydatów.

Przeczytaj również:  Jeden ekran to za mało, aby efektywnie programować? Zobacz, jak wybrać dodatkowy monitor do laptopa!
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *