co to java

Java jest jednym spośród niezwykle znanych oraz niezwykle opłacalnych języków kodowania. Została stworzona w 1995 roku poprzez spółkę Sun Microsystems (która od tego momentu została przejęta poprzez Oracle), natomiast dzisiaj wykorzystuje jej przeszło 9 milionów programistów.

Co to jest technologia Java oraz czemu powinno się z niej korzystać?

Java to styl kodowania oraz platforma do tworzenia oprogramowania komputerowego wprowadzona poprzez spółkę Sun Microsystems po raz pierwszy w 1995 r. Jest mnóstwo aplikacji oraz serwisów komputerowych, jakie nie będą dobrze funkcjonować, jeżeli w systemie użytkownika nie będzie przyłączone oprogramowanie Java, natomiast ich liczba ciągle wzrasta. Java jest szybka, pewna oraz niezawodna. Java jest wszędzie — od laptopów po centra informacji, od konsol do gier po superkomputery naukowe, od telefonów komórkowych po Internet!

Java jest powszechnie wykorzystywana w backendowych systemach aplikacji internetowych. Więc jest odpowiedzialna za wszystko, co funkcjonuje “pod spodem”. Można także jej wykorzystać do tworzenia oprogramowania desktopowego (JavaFx) lub gier. Także, system operacyjny Android funkcjonuje w środowisku Javy, co zapewnia również tworzenie aplikacji czy gier na Androida. Teraz oficjalnym językiem androida jest Kotlin, jaki funkcjonuje na tejże samej maszynie wirtualnej co Java oraz jest z nią w całości zgodny. Java nadaje się do pisania zarówno niewielkich jak również większych programów. Jest wybieranym językiem w firmach oraz wielkich korporacjach. Wielokrotnie stosowana w systemach bankowych.

Od kodu do programu, więc mechanizm kompilacji

Java jest językiem kompilowanym, to oznacza, iż nim uruchomimy własny program, cały własny klucz będzie musiał zostać poddany mechanizmowi kompilacji do postaci zrozumiałej dla laptopa. W wypadku Javy, własne programy będą uruchamiane poprzez maszynę wirtualną Java, zatem urządzenie nazywane kompilatorem będzie tłumaczyć własny klucz Java do postaci kodu maszynowego zrozumiałego dla JVM. Java znajduje jednakowo wszechstronne wykorzystanie, nadając się zarówno do tworzenia aplikacji na desktopy, jak również do tworzenia aplikacji webowych, będąc najpopularniejszym stylem kodowania back-end, projektów pracujących po stronie serwera. Jest także wykorzystywana w bardziej specjalistycznych aplikacjach bankowych, gdzie docenia się jej bezpieczeństwo oraz ogromną skuteczność.

Przeczytaj również:  Co to programowanie?

Czym się zajmuje programista Java?

Programista Java to fachowiec odpowiedzialny za planowanie rozwiązań oraz tworzenie oprogramowania i specyfikacji fachowej. Tak rzeczywiście jego funkcja w zespole zależy natomiast od stanu zdolności, spółki, w jakiej działa, natomiast również fazy projektu, do którego został skierowany. Osoby początkujące, zajmujące stanowisko Junior Java Developera, własną karierę rozpoczynają zazwyczaj od dołączania prostych użyteczności, układania prostych błędów, uzupełnianiu aktualizacji.

Czy Java jest doskonałym językiem dla początkujących?

Java w ogromnej części naprowadza język C++, jaki uważany jest za język kodowania o średnim stopniu trudności. Wykorzystuje ona natomiast parę wyjść, jakie powodują, iż jest ona zdecydowanie bardziej przyjazna dla młodych informatyków. Co istotne, ma ona mnóstwo zintegrowanych bibliotek, z których można swobodnie czerpać oraz korzystać (należy natomiast uważać, gdyż starsze biblioteki mogą nie funkcjonować już całkowicie dobrze). Po pewnym czasie wykażą się one z pewnością niewystarczające oraz potrzebne będzie odnalezienie innych, jednak chociaż na wstępie, gdy wiedza jest jeszcze niewielka, taki końcowy komplet bibliotek będzie szczególnie pomocny.

Java — zalety wykorzystywania

Java ma mnóstwo korzyści. Ważną jest ta, iż Java jest prosta. Została opracowana w taki sposób, by była prosta w użyciu. Łatwo się w niej programuje, kompiluje oraz debuguje. Co więcej, Java jest zorientowana obiektowo. Dzięki temu można w niej tworzyć projekty modułowe, natomiast raz wpisany klucz można wykorzystać powtórnie. Także Java jest niezależna od systemu operacyjnego. Możliwość uruchomienia tego samego programu na wielu rozmaitych systemach ma ważne znaczenie dla oprogramowania www. To także składa się na ogromną popularność tego języka kodowania. 

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.