co to bootcamp

W znacznym skrócie: bootcamp to kurs, jaki pozwoli w niedługim czasie na zmianę pracy czy adaptowanie się do kolejnego zawodu. Nazwa wzięła się od angielskiego słowa na obóz dla rekrutów oraz kilka lat temu dotarła do kodowania. Obecnie wiele firm prowadzi bootcampy Front-end, Web Developer i Java.

Czym jest bootcamp?

Samo słowo wychodzi z języka angielskiego oraz najpierw było wykorzystywane w nawiązaniu do krótkich oraz intensywnych, wojskowych obozów szkoleniowych. Potem, zwrot tenże zaczął być wykorzystywany nie jedynie do indywidualnych prace fizycznych, jednak także w pozostałych gałęziach, w ramach których możliwe jest osiągnięcie konkretnego rezultatu podczas krótkotrwałych, jednak nasilonych postępowań. Tak oczywiście rozpropagowała się forma bootcampów programistycznych, więc intensywnych kursów kodowania, podczas których kursanci otrzymują urządzenia zapewniające im podjęcie zatrudnienia w zawodzie informatyka od razu po skończeniu nauki.

Ćwiczenia, jakie stosowane są w BootCampie, zwiększają wytrzymałość systemu, motorykę, wspierają gorset mięśniowy tułowia, poprzez co równoważą kręgosłup, uniemożliwiając tymże samym kontuzjom. System staje się dotleniony, mięśnie są silniejsze, natomiast aura, w której odbywa się trening, oddziałuje korzystnie na psychikę, dając wyciszenie umysłu. Należy pamiętać, iż poza czasem dedykowanym na zajęcia, podczas bootcampu niezwykle istotna jest praca indywidualna, gdzie następne godziny należy poświęcić na normalne ćwiczenie zdobytej wiedzy oraz przerabianie zadanego artykułu. Na bootcampie ilość wiedzy do opanowania jest niezwykle duża, zatem nie ma właściwie szansy, aby nauczyć się wszystkiego jedynie przez uczestniczenie w zajęciach. Tempo nauki jest niezwykle mocne. Bootcampy prócz wiedzy proponują konsultacje CV oraz pomoc w odnalezieniu pierwszej pracy.

Bootcamp – co go charakteryzuje?

Cechą charakterystyczną bootcampu jest to, iż nad każdą grupą kursantów czuwa trener-mentor, jaki nadzoruje oraz sprawdza robione poprzez nich zadania, natomiast również służy pomocą oraz wsparciem, gdy pojawia się pewien kłopot. Prócz mentora, na szkoleniu dostępny jest także Specjalista ds. HR, jaki pomoże w przygotowywaniu twojego CV oraz portfolio i podpowie co zrobić, by odpowiednio wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej oraz jak efektywnie poszukiwać pracy.

Przeczytaj również:  Uczelnie dla programistów

Bootcamp – czy należałoby?

Bootcamp kodowania to duży wydatek oraz wbrew pozorom nie jest gwarancją sukcesu oraz nie daje pewności, iż praca informatyka tuż po skończeniu szkolenia będzie nasza. Ceny takich kursów wynoszą od kilku do choćby kilkunastu tysięcy zł, więc decyzja o zapisaniu się potrzebuje dokładnego przeanalizowania. Inwestycja w naukę może się błyskawicznie zwrócić, pod warunkiem, iż kursant jest naprawdę zaangażowany w szkolenie. W tejże dziedziny bardziej aniżeli jakikolwiek certyfikat liczą się ponieważ zdolności, jakimi dysponują pracownicy.

Ile trwa bootcamp programistyczny?

Bootcampy mogą dotyczyć rozmaitych branż kodowania: od stworzenia stron www, poprzez wyspecjalizowanie się we wskazanym języku programistycznym, aż po zdolności testera aplikacji. We współzależności od tematyki, jakiej dotyczy bootcamp, kurs może trwać krócej czy dłużej. Zazwyczaj natomiast zawiera się w rozdziale paru miesięcy, gdyż dodatkową cechą charakterystyczną bootcampów jest ich intensywność. Zapisując się na taki typ szkolenia należy być zdecydowanym na szybką naukę. Natomiast nie chodzi o to, aby bootcamp określił generalny zarys dziedziny, natomiast aby zapewnił zdobycie umiejętności oraz umożliwił wejście na kolejną ścieżkę kariery. Większość Specjalistów współdziała także z biurem karier czy z firmami szukającymi informatyków, co także upraszcza start w tejże dziedzinie na rynku pracy.

Jak dobrać bootcamp?

Należy także pamiętać, iż nauka na bootcampach wiąże się z ogromną intensywnością. Znaczy to, iż musimy przeznaczyć czas nie jedynie na same lekcje, jednak również na uczenie się osobiście w domu w celu opanowania wiedzy. Część ze szkół proponuje tutaj także trenera-mentora. Dobierając bootcamp dla siebie powinniśmy kierować się przede wszystkim doświadczeniem kadry nauczycielskiej, opinii o konkretnej szkole, natomiast również odpowiednio przemyśleć umowę na konkretny kurs programistyczny.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *