Framework (platforma programistyczna) – jest to schemat do budowy aplikacji, jaki daje konieczne biblioteki oraz elementy i charakteryzuje formę oraz oddziaływanie konkretnej aplikacji. Dzięki frameworkom tworzenie aplikacji staje się niezwykle skuteczne (mniej klucza do stworzenia), natomiast sam klucz jest większej klasy. Za wadę można przyjąć ich złożoność, poprzez co poznanie ich funkcjonowania nie jest proste.
Framework
Framework czy framework oprogramowania to platforma do tworzenia oprogramowania aplikacje. Stanowi bazę, na której informatycy mogą tworzyć programy dla konkretnego projektu. Platforma. Na przykład struktura może mieć predefiniowane pakiety Klasy oraz Funkcje jakie można zastosować do przekształcenia wkład, zarządzaj narzędziami sprzętowymi oraz współpracuj z oprogramowanie systemowe. Ułatwia to mechanizm programowania, gdyż informatycy nie muszą tworzyć koła za każdym razem, kiedy tworzą kolejną aplikację. Framework jest zbliżony do interfejsu kodowania aplikacji (API), choć z technologicznego punktu widzenia framework ma API.
Framework składa się z zamrożonych oraz gorących punktów. Zimne punkty określają całą architekturę danego rodzaju oprogramowania, tj. komplet głównych składników i zależności pomiędzy nimi. Są one niezmienne (schłodzone) we wszelkich aplikacjach wykonanych w oparciu o dany framework. Gorące punkty prezentują te części, jakie programista poszerza, dając swoje właściwości charakterystyczne dla danego projektu. Zgodnie z regułą odwrócenia zarządzania, to gorące punkty przymocowane są we frameworku, natomiast nie na odwrót.
Co to jest Microsoft .Net Framework?
W wypadku frameworków należałoby przede wszystkim zaznajomić się z .Net Framework od Microsoftu. Jest to platforma programistyczna, jaka obsługuje środowisko uruchomieniowe (CLR – skrót od Common Language Runtime) oraz biblioteki klas (gwarantują przygotowywanej aplikacji główne funkcje). Pod kątem kodowania .Net Framework nie jest połączony z danym stylem. Informatycy mogą korzystać z wielu stylów kodowania, m.in. C++/CLI, C#, F#, J#, Delphi 8 dla .Net czy Visual Basic .NET. Wraz framework stosuje przeszło 40 języków kodowania. Podstawowym założeniem Microsoft .Net Framework jest zarządzanie składnikami układu, więc kodem aplikacji, pamięcią oraz zabezpieczeniami. Teraz najnowocześniejszą wersją tejże platformy programistycznej jest Microsoft .Net Framework określony liczbami 4.7.2.
Po co więc tyle wersji?
Odpowiedź jest prosta – po to, by całe posiadane oprogramowanie dobrze funkcjonowało. Mówiąc konkretnie, każda robiona wersja daje mnóstwo zmian w dziedzinę kodowania, oznaczając tymże samym aktualne style w kreowanych aplikacjach. Tymczasem starsze programy, robione w oparciu o pierwsze wersje pliku .NET Framework w ogromnej części wypadków nie będą obsługiwane poprzez nowocześniejsze biblioteki .NET. Jeśli więc spotkaliśmy się z problemami powiązanymi z brakiem pakietu Framework, rozwiązaniem będzie doinstalowanie innych wersji, tych jakich nie mamy. Zagwarantuje to całkowitą zgodność z oprogramowaniem tworzonym w oparciu o .NET Framework. W tymże miejscu należałoby też wspomnieć, iż edycje Compact dedykowane na narzędzia działające pod kontrolą systemów Windows Mobile nie mają kłopotu kompatybilności. Jeśli na PocketPC zainstalujemy platformę .NET Compack Framework 2.0 i program wymagający pierwszej wersji, prawdopodobnie nie pojawią się kłopoty z jej otwarciem.
Do czego służy framework?
Programiści wykorzystują ich, aby wygospodarować czas, jaki przeznaczają potem na stworzenie ciekawego systemu. Frameworki mają w sobie także elementy, jakie dopracowywane są w późniejszych etapach wedle swego uznania. Ważnym plusem platform programistycznych jest ograniczenie czasu koniecznego na stworzenie podstawowego kodu, na którym bazuje większość nowoczesnych aplikacji. Popularnym działaniem jest mylnie nazywanie ich jako biblioteki programistyczne. Oczywiście, typy programistyczne mają detale, jakie zdecydowanie upodabniają je do bibliotek, jednak jest także mnóstwo ważnych składników i urządzeń wykorzystywanych we wzorcach, jakie zdecydowanie je od nich wyróżniają.