Czy wiesz, co to jest KSeF i kiedy stanie się obowiązkowy? Ten artykuł wyjaśni, kto będzie musiał przejść na elektroniczne fakturowanie w ramach Krajowego Systemu e-Faktur. Przygotuj się na zmiany już dziś!

Krajowy System e-Faktur (KSeF) znacząco zmieni krajobraz fakturowania w Polsce. Od 2024 roku, większość firm zostanie zobowiązana do korzystania z nowego systemu. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć zmiany, które są przed Tobą i Twoją firmą, oraz wskaże, jak najlepiej się na nie przygotować.

Czym jest KSeF i dlaczego został wprowadzony?

KSeF to platforma umożliwiająca wystawianie i otrzymywanie faktur w formie elektronicznej. Została stworzona, aby zmodernizować i uporządkować proces fakturowania, zwiększając przy tym jego transparentność i efektywność. Od stycznia 2022 roku system działa w formie dobrowolnej, umożliwiając przedsiębiorcom stopniowe przyzwyczajenie się do nowych rozwiązań.

Kto jest zobowiązany do korzystania z KSeF?

Od 1 lipca 2024 roku wszyscy czynni podatnicy VAT, którzy prowadzą działalność na terenie Polski, będą musieli korzystać z KSeF do wystawiania faktur B2B. Obejmie to zarówno duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa. Z kolei od 1 stycznia 2025 roku obowiązek ten rozszerzy się również na podatników zwolnionych z VAT. Dowiedz się więcej na stronie: https://symfonia.pl/oprogramowanie/ksef.

Czy małe firmy również muszą korzystać z KSeF?

Tak, małe firmy, będące czynnymi podatnikami VAT, również zostaną zobowiązane do korzystania z KSeF od lipca 2024 roku. To ważne, aby już teraz zacząć przygotowania do zmiany systemu fakturowania. Na szczęście rozwiązanie to jest z założenia proste w obsłudze i tak zaprojektowane, aby minimalizować ryzyko błędów.

Czy istnieją wyjątki od obowiązku korzystania z KSeF?

Aktualnie nie przewiduje się wyjątków od obowiązku korzystania z KSeF dla czynnych podatników VAT. Wszystkie firmy zarejestrowane jako podatnicy VAT i mające siedzibę w Polsce będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Natomiast podmioty zagraniczne, które nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności dla celów VAT w Polsce, nie będą musiały korzystać z systemu.

Przeczytaj również:  Czy programista na kontrakcie może wziąć L4?

Ponadto obowiązek korzystania z KSeF nie dotyczy faktur wystawianych na rzecz konsumentów (B2C). Te będą wystawiane w dotychczasowej formie.

Wprowadzenie KSeF to znacząca zmiana w polskim systemie fakturowania, która dotknie każdego przedsiębiorcę. Od 2024 roku czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do korzystania z tego systemu. Ważne jest, aby jak najszybciej zacząć przygotowania do tej zmiany, aby zapewnić płynne przejście i uniknąć problemów związanych z dostosowaniem się do nowych przepisów.

Treść promocyjna

Avatar

Autor Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *