co to hackathon

Hackathon to wydarzenie, o którym istnieniu większość nawet nie zdaje sobie sprawy. Hackathon przybiera formę konkursów dla osób interesujących się programowaniem.W czasie imprezy tworzą innowacyjne rozwiązania na dany problem informatyczny.

Co to jest Hackathon?

Słowo Hackathon powstało dzięki połączeniu dwóch słów wziętych z języka angielskiego, a mianowicie Hack marathon. Pasjonaci programowania, menadżerowanie projektów, graficy, czy też zwykli pracownicy firm spotykają się w jednym miejscu, by następnie konkurować ze sobą w maratonie.Hackahton trwa krótko, zazwyczaj nie dłużej niż weekend.  Uczestnicy spędzają wiele godzin na stworzeniu jak najbardziej innowacyjnego, modernistycznego projektu, który musi zostać oceniony później przez jury. Osoby biorące udział w konkursie mają szanse nie tylko na zdobycie atrakcyjnej nagrody, tak naprawdę, nawet osoby, które po prostu przyjdą na wydarzenie, mają szanse na zyskaniu wielu pożytecznych kontaktów, nawiązaniu nowych znajomości czy nawet osiągnięcie współpracy z największymi firmami organizującymi takie spotkania. Hackathon’y są tworzone przez korporacje w celu pozyskania pomysłów mogących rozwinąć ich działalność, ale także szukanie nowych, ambitnych pracowników, których charakteryzuje także kreatywność. Ten zabieg do zdobywania informacji tworzą największe koncerny znane wszystkim, przykładem może być gigant na rynku napojów gazowanych Coca Cola. Hackathony zyskują popularność również w Polsce. Więcej o hackowaniu dowiesz się z serwisu HacknGo.pl!

Jakie korzyści daje Hackaton?

Poniżej przedstawiamy listę kilku korzyści, które niesie za sobą Hackathon nie tylko dla korporacji, ale także dla osób biorącym w nim udział:

1. Dostęp do dużej ilości modernistycznych projektów. Na Hackathon’y zgłaszają się dość pokaźne grupy ludzi zainteresowanych tematyką innowacji, którzy chcą zaistnieć na rynku lub nawiązać współpracę z firmami. 

Przeczytaj również:  Co to UX?

2. Integracja z innymi uczestnikami konkursu, nawiązanie nowych znajomości i podłapanie kontaktów to oprócz wygranej jeden z głównych powodów, dla których warto się udać na Hackathon.

3. Tanie pozyskanie kompetentnych, nowych pracowników dla swoich firm. Często wydarzenia tego typu są organizowane właśnie po to. Wtedy wielkie korporacje dają problem na dany temat, a na końcu konkursu najlepsi specjaliści są wybierani i werbowani w szeregi firmy.

4. Hackathon może również zostać  zorganizowany przez małą znaną firmę. W takim wypadku głównym celem organizatora jest marketing oraz pokazanie się szerszej publiczności.

5. Osoby biorące udział mogą poddać próbie swoją kreatywność, jeśli chcą wygrać, muszą jak najbardziej się wysilić i kombinować, by ich projekt zaciekawił jury.

Hackaton – jak się do niego zabrać? 

Konkurs jest organizowany w grupach, dzięki czemu osoby biorące w nim udział mogą stworzyć ekipę działającą na różnych segmentach rynku, nie tylko osób pracujących w branży informatycznej. Grupa, która chce wygrać musi mieć musi mieć w sobie członków pochodzących z różnych środowisk, by jak najbardziej trafić w sedno problemu, gdyż nie zawsze dotyczy on wyłącznie projektowania. Podsumowując, dobrze złożyć grupę, w której każdy jest wyspecjalizowany w swojej dziedzinie. Taki zespół ma większą szansę na wygraną. Jak już ustalicie członków ugrupowania, następnym krokiem będzie cel, który będzie odpowiadał na pytanie: Co chcecie pokazać? Główne zadanie jest przedstawiane w pierwszym dniu wydarzenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by się przeszkolić i odpowiednio w tym zakresie przygotować. Dodatkowo Hackathon daje możliwość tworzenia przez dzień i noc, musicie po prostu mieć gotowy projekt gdy nadchodzi deadline. Przemyślcie czas pracy, zorganizujcie narzędzia przed wczas, by być spokojnym, że wszystkie przydatne akcesoria macie przy sobie. 

Podsumowanie

Zbierając wszystkie podane wszystkie informacje w całość, Hackathon to idealne miejsce, by wykazać się kreatywnością, znaleźć potencjalnych partnerów biznesów, dobrych pracowników. Możemy poszerzyć swoją wiedzę i rozszerzać swoje horyzonty. Jeśli chce się wziąć udział w wydarzeniu, warto przemyśleć rolę każdego członka w zespole, opracować plan działania, zebrać wszystkie potrzebne narzędzia i zacząć działać, gdy nadejdzie czas Hackathlonu.

Przeczytaj również:  Co to java?
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *