co to ux

UX jest właśnie odpowiedzialne za to, że marka wybija się na tle innych i stanie się lubiana. Dzięki niemu można więcej zyskać, więcej zarabiać na swoich produktach. Czym zatem jest tajemnicze UX?

Czym jest UX?

Pod tym skrótem kryje się user experience, czyli projektowanie, w którym najważniejszy jest użytkownik. Zatem programista musi podczas tworzenia wziąć pod uwagę wszelkie jego potrzeby, przyzwyczajenia, obawy itd. Dzięki temu pogram staje się użyteczny, intuicyjny i przekonujący. Ma to na celu stworzenie aplikacji, która posiada atrakcyjny design, dobry interfejs, a do tego zrozumiałą treść. Ważna jest nie tylko użytkowość danego programu, ale także to jak go przedstawimy odbiorcy.

Wszelkie gry, systemy bankowe, aplikacje mobilne, witryny internetowe działają właśnie w oparciu o UX. To sprawia, że użytkownicy chętnie do tego wracają i korzystają z programów, jakie otrzymali. Nic dziwnego więc, że ci, którzy korzystają z UX i wdrażają go w swoje systemy, są w stanie potem osiągać największe sukcesy na rynku.

Początki UX

Po raz pierwszy to określenie pojawiło się w firmie Jobsa. Tutaj właśnie Donald Normal i Jakob Nielsen zaprojektowali pierwszy produkt, który skupiał się na potrzebach i doświadczeniu użytkownika. Dzięki temu też Apple był w stanie osiągnąć taki sukces.

Dwaj współpracownicy postawili sobie za cel zaspokojenie potrzeb użytkownika w prosty sposób, a jednocześnie efektywny. Nie brali pod uwagę zaprojektowanie dobrego opakowania lub zawartości, ale połączyli oba te aspekty

Jak rozwijał się UX w Polsce?

UX w Polsce pojawił się dopiero na początku tego wieku. Szczególnie skupiono się wtedy na tworzeniu użytecznych witryn internetowych, które dzięki temu były nie tylko bardzie wygodne w korzystaniu, ale właścicielom dawały większe dochody.

Przeczytaj również:  Co to SDK?

Od tego czasu ta dziedzina wciąż się rozwija. Metody i narzędzia są udoskonalane, a do pracy nad UX został zaprzęgnięty cały zespół informatyków, ale także psychologów czy socjologów, którzy pomagają tworzyć jeszcze bardziej dopasowane do użytkownika produkty.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z UX?

Zależnie od produktu praca z wykorzystaniem UX może się nieco różnić. Przede wszystkim należy poznać swojego odbiorcę, dowiedzieć się, jakie jest jego doświadczenie i pragnienia. Do tego dochodzi kwestia projektowania, badania rynku czy analiza struktury. Warto jednak w to inwestować, ponieważ może to doprowadzić do stworzenia najbardziej dochodowego produktu firmy.

Jak przeprowadzić badania UX?

Przede wszystkim należy pamiętać o nich podczas całego procesu tworzenia produktu. Ważne jest to, by dany program czy strona odpowiadała na potrzeby użytkownika, była prosta w obsłudze, a do tego konkurencyjna względem innych produktów na rynku.

Jednak, by to osiągnąć, trzeba najpierw poznać swojego odbiorcę i dowiedzieć się, jaki produkt szczególnie do niego trafi oraz w jakim stopniu jest w stanie rozwiązać jego problem. Dopiero po tym można zabrać się za tworzenie danego produktu, który potem poddaje się dalszym testom i ulepszeniom, dzięki czemu na bieżąco dostosowuje się go do potrzeb użytkowników.

Badanie powinny być szczególnie przeprowadzane na samym początku, ale także wtedy, gdy zauważamy brak zainteresowania produktem. Można wtedy zdiagnozować, co za to odpowiada, a potem wprowadzić niezbędne ulepszenia w celu uzyskania lepszych wyników. Czasami będzie konieczna poważna przebudowa.

Przeważnie powinno się przeprowadzać badania ilościowe (analizują dane statystyczne, np. testy A/B, ankiety) i jakościowe (pomagają poznawać problemy i potrzeby użytkownika, np. wywiady, testy, metody typu eye tracking, click maps).

Kim jest UX designer?

 User experience designer jest odpowiedzialny za projektowanie tego, jak użytkownicy będą korzystać z produktu. Chodzi tutaj m.in. o poruszanie się po stronie, dostępne opcje. Jego zadaniem jest bowiem poznanie potrzeb użytkownika, tworzenie makiet i proponowanie rozwiązań, a także ich testowanie. Nie musi posiadać wiedzy związanej z tworzeniem grafiki czy kodowaniem. To zadanie bowiem przypada user interface designerowi, który przeważnie posiada wykształcenie graficzne.

Przeczytaj również:  Dlaczego programiści zarabiają tak dużo?
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *