informatyk w pracy

Wykształcenie informatyczne jest w dzisiejszym świecie niezwykle cenione, bowiem dzięki niemu możemy pozyskać dobrze płatną pracę, która daje szanse na rozwój zawodowy. Studia z zakresu informatyki oferują zarówno uczelnie publiczne, jak i prywatne. Ile będzie kosztować zdobycie dyplomu?

Jak rozpocząć studia informatyczne w Polsce?

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu informatyki wzrasta z roku na rok. Pracodawcy oferują nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale także różnego typu benefity pracownicze i możliwość rozwoju zawodowego. W świecie IT dobrze odnajdują się nie tylko mężczyźni, lecz również kobiety. Choć możliwe jest podjęcie zatrudnienia w sektorze informatycznym bez posiadania dyplomu uczelni wyższej, to kursy ani specjalistyczne szkolenia zwykle nie dają odpowiedniego przygotowania do pracy. Brak wykształcenia kierunkowego może też zamykać drogę do awansu zawodowego, dlatego często – prędzej czy później – konieczne okazuje się podjęcie studiów wyższych. Aby dostać się na informatykę na państwowej uczelni, trzeba uzyskać wysoki wynik z egzaminu maturalnego. Zazwyczaj brana jest pod uwagę matematyka, informatyka bądź fizyka. Niegdyś rekrutacja na uczelnie państwowe przebiegała na podstawie złożenia właściwych dokumentów – na studia dostawał się niemal każdy, gdyż więcej było miejsc, niż kandydatów. Dziś już chętni nie mają tak łatwo, bowiem informatyka zyskuje na popularności, a co za tym idzie, kandydatów na studia jest znacznie więcej. Tymczasem, aby podjąć naukę na uczelni prywatnej, wystarczy złożyć wymagane dokumenty i opłacić czesne.

Ile kosztują studia informatyczne w Polsce?

Nauka na studiach dziennych na uczelniach państwowych jest bezpłatna. Oczywiście, student musi pokryć wydatki związane z zakupem materiałów naukowych, jednak nie ma obowiązku opłacania czesnego. Tymczasem za studia na uczelniach prywatnych trzeba zapłacić – w zależności od konkretnej szkoły wyższej i rodzaju specjalizacji – od 2500 zł do nawet 5000 zł ze semestr. Najdroższe są studia w języku obcym bądź specjalizacje niszowe. W praktyce, w pełnym cyklu nauki, całkowity koszt może wynieść nawet 30 000 zł. Nieco mniej zapłacimy na uczelniach prywatnych, więcej zaś na państwowych, gdy zamierzamy podjąć studia zaoczne. Do czesnego musimy jeszcze doliczyć koszty utrzymania, jakie będzie trzeba pokryć, gdy wybieramy się na studia do innego miasta. Często wahają się one w przedziale od 1000 do 2000 zł za wynajęcie mieszkania oraz około 600-800 zł, które należy przeznaczyć na bieżące utrzymanie. Warto mieć na uwadze, że dobry informatyk musi posiadać sprzęt, na którym może pracować w domu. Koszt jego zakupu to nawet kilka tysięcy złotych.

Przeczytaj również:  Samsung S23 Ultra – telefon z Nightografią

W jaki sposób opłacić studia informatyczne?

Studenci zaoczni zazwyczaj podejmują pracę zawodową, jednak nie zmienia to faktu, iż często nie posiadają oni środków na to, aby pokryć wszelkie koszty we własnym zakresie. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na studia, warto sprawdzić ofertę pożyczek na raty online. Mogą ją otrzymać studenci bądź rodzice osób, które podejmują naukę na studiach wyższych. Minimum formalności, jakich należy dopełnić, wysoki stopień przyznawania finansowania oraz możliwość spłacania pożyczki w ratach sprawiają, że stanie się ona tak atrakcyjnym produktem finansowym. Co więcej, pieniądze można otrzymać na konto nawet w 15 minut, dlatego też pożyczka okazuje się być bardzo pomocna osobom, które w danym momencie nie dysponują własnymi środkami pieniężnymi, natomiast muszą opłacić czesne bądź pokryć inne, niezbędne wydatki. 

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *