Obecne pokolenie silver różni się od swych poprzedników. Dzisiejsi seniorzy są ludźmi aktywnymi, otwartymi na nowinki, chętnie korzystającymi ze zdobyczy techniki, która otacza ich obficie. Laptop dla seniora nie może więc być byle jaki. Chodź i zobacz, co powinien posiadać.
Nowoczesny laptop dla nowoczesnego seniora
Należy wyrzucić do kosza twierdzenie, że dla osoby starszej wystarczy pierwszy lepszy notebook. Laptopy dla seniora po prostu muszą odpowiadać wymaganiom współczesnym programów i aplikacji. Jeśli nie spełnią tego warunku, użytkowanie ich będzie mordęgą z solidną porcją dyskomfortu.
Rzecz jasna nie musi to być urządzenie drogie, wyposażone w najmocniejsze podzespoły na rynku, bo ich potencjału senior najpewniej nie wykorzysta. W ogromnej większości satysfakcjonujące osiągi zapewnią laptopy wyposażone w procesory Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Są to jednostki przewidziane do notebooków multimedialnych oraz biurowych. Zapewnią tym samym wydajność niezbędną do płynnej obsługi poczty e-mail, bankowości elektronicznej, zakupów online, rozmów wideo przez popularne komunikatory, jak również korzystanie z e-urzędów.
Poza tym w takim laptopie powinna zagości pamięć RAM (najlepiej DDR4) w ilości 8 GB. Tyle wystarczy do korzystania z przeglądarki internetowej bez długotrwałego oczekiwania na odpowiedź. Dyski nie muszą być bardzo pojemne – 120-250 GB przestrzeni na dane wystarczy. No chyba, że babcia i dziadek koniecznie chcą mieć bibliotekę rodzinnych zdjęć pod ręką. Wtedy warto rozważyć nośnik 500 GB.
Jaka przekątną powinien mieć laptop dla seniora? Najwygodniejsze będą konstrukcje mierzące 14, 15 albo 16 cali z uwagi na spore matryce. Na takich wygodniej się czyta, w dodatku modele te dostępne są w przystępnych cenach. Przystępnych, czyli w cenie do 3000 zł. Za mniejsze, pomimo lekkości i mobilności, są w wyższych cenach (koszt miniaturyzacji), a poza tym mniejsze wyświetlacze mogą być mniej komfortowe w użytkowaniu.
Czy warto kupować używany sprzęt dla osoby starszej?
Chcąc zaoszczędzić, niektórzy rozglądają się za używanymi laptopami dla seniorów. Czy to rozsądne podejście? Nie do końca, bo trzeba się znać na oznaczeniach technicznych, aby poprawnie odczytać wiek urządzenia. Sprzedawca może w czułych słówkach wyrażać się w samych superlatywach, natomiast nabywca może się rozczarować tym, co otrzymał.
Procesory noszą bardzo podobne oznaczenia opisujące serie. Dlatego spotkasz zarówno nowe modele wyposażone w Intel Core i3, jak i te mające już kilka lat. Kluczem jest zrozumienie ciągu znaków następującego po serii procesora. Oznacza to, że Intel Core i3-1005G1 jest jednostką o trzy generacje starszą niż Intel Core i3-1340P. Pierwsza liczba określa generację procesora zainstalowanego w notebooku.
I to jest właściwie najważniejsze, bo jeśli procesor jest nowoczesny, pozostałe komponenty są równie nowe (wymóg sprzętowej kompatybilności). Układ graficzny jest zintegrowany z procesorem i nie da się go podmienić na inny, mniej wydajny. Z kolei pamięć RAM współpracuje tylko z określonymi modelami płyt głównym, a te dobierane są pod kątem zgodności z procesorem.
Nieuczciwy sprzedawca mógłby się jedynie posunąć do podmiany szybkiego dysku SSD na popularne niegdyś dyski twarde (HDD). To jednak łatwo zweryfikować, prosząc o uruchomienie laptopa. Ten z SSD na pokładzie pokaże pulpit w mniej niż 10 sekund. Tymczasem dysk twardy poświęci na to dużo więcej czasu.
Trzeba poza tym pamiętać, że producenci sprzętu komputerowego nie zapewniają niekończonego wsparcia w postaci aktualizacji sterowników. Po pewnym czasie przestają wypuszczać paczki plików, a sam sprzęt nie może obsłużyć na przykład najnowszego systemu operacyjnego. Tak właśnie stało się przy okazji premiery Windowsa 11. Zakup nowego laptopa dla seniora jest zatem uzasadniony względami bezpieczeństwa, możliwością korzystania z najnowszych rozwiązań systemowych, jak również kwestią pragmatyczną, czyli gwarancją.
Bogatą ofertę laptopów dla seniora znajdziesz w sklepie internetowym TechLord