zarządzanie łańcuchem dostaw

Dzisiejszy świat jest coraz lepiej skomunikowany. Cała ziemia staje się globalną wioską – mamy możliwość kontaktowania się z osobami z drugiego końca świata, pracowania z nimi czy wymiany handlowej. Właśnie wymiana handlowa jest czymś, na czym opiera się światowa gospodarka. A ta byłaby niemożliwa bez odpowiednich osób, które zajmują się zarządzaniem łańcuchem dostaw. W tym artykule postaramy się nieco przybliżyć proces zarządzania łańcuchem dostaw oraz wyjaśnimy, kto się tym znajduje. 

Kto w głównej mierze zajmuje się zarządzaniem łańcuchem dostaw?

Zarządzanie łańcuchem dostaw zdecydowanie nie jest łatwym zajęciem. Wiąże się z nim duża odpowiedzialność, a umiejętności, jakie powinna posiadać osoba, najczęściej programista, która zajmuje się zarządzaniem  to przede wszystkim zdolność analitycznego myślenia, szybkość w działaniu, umiejętność szybkiego analizowania i przekazywania danych oraz identyfikowania przyczyn problemów i znajdowanie do nich odpowiednich rozwiązań. Do zarządzania łańcuchem dostaw niezbędne są odpowiednie programy komputerowe, dlatego jedną z najważniejszych umiejętności jest świetne posługiwanie się takimi programami To także prognozowanie sytuacji w przyszłości. Programiści są osobami, które idealnie nadają się na takie stanowisko, dlatego to właśnie oni pracują jako osoby zarządzające łańcuchem dostaw, który jest niezbędnym elementem prowadzenia wielu przedsiębiorstw. 

Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw?

Zarządzanie to bardzo złożony proces, bez którego większość firm nie miałaby sensu istnienia. Dotyczy to w głównej mierze przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie osoby zajmujące się zarządzaniem łańcuchem dostaw mają naprawdę wiele zadań. Jakie więc konkretne etapy należą do procesu zarządzania łańcuchem dostaw? W pierwszej kolejności należy zaplanować dokładnie całe działanie. Kiedy mamy już wyraźny plan działania, należy pozyskać odpowiednie zasoby, materiały, ludzi czy kapitał. Następnym etapem jest produkcja – czyli całe sedno procesu, jednak nie jest jego ostatnim etapem. Produkt należy dostarczyć do odbiorców czy bezpośrednio do konsumenta – to wyzwanie dla logistyków i kierowców. Ostatnim etapem jest przyjmowanie ewentualnych zwrotów. Podczas całego procesu, aby był jak najbardziej efektywny, należy redukować koszty i czas potrzebny na każdy z poszczególnych etapów. Zarządzanie łańcuchem dostaw znacznie wpływa na kontakty biznesowe, sytuację finansową przedsiębiorstwa i jego rozwój. 

Przeczytaj również:  UX a SEO: Budowanie strategii contentowej z myślą o użytkowniku

Optymalizacja łańcucha dostaw a zawód programisty

Z racji tego, że łańcuch dostaw stanowi bardzo ważną część każdej organizacji należy wiedzieć jak trzeba go optymalizować i ulepszać. W takich przypadkach zazwyczaj są wymagane osoby znające się na programowaniu, które będą projektowały łańcuch dostaw w oparciu o bazę danych. Wymagana jest umiejętność tworzenia sieci dostaw, określania lokalizacji przestrzeni magazynowych, a także sposobu przepływu produktów między nimi. 

Jak skutecznie zarządzać łańcuchem dostaw?

W tej pracy ważna jest skuteczność, więc aby praca programisty zajmującego się zarządzaniem łańcuchem dostaw, musi ona spełniać następujące kryteria: 

  • Kompleksowość – dane muszą być analizowane szybko i pod różnymi kontami, oczywiście w czasie rzeczywistym. Ma to wpływ na odczytywanie trafnych wyników, które pomogą usprawnić cały proces. 
  • Komunikacja – aby pozyskać dane, należy oczywiście wiedzieć, gdzie ich szukać. Dlatego ważna jest tutaj możliwość uzyskania dostępu do różnego rodzaju danych. 
  • Kognitywność – czyli automatyzacja i sztuczna inteligencja dla jeszcze większego zoptymalizowania łańcucha dostaw. 
  • Współpraca z innymi przedsiębiorcami, w celu angażowania kolejnych partnerów czy pozyskiwania klientów. 
  • Świadomość cybernetyczna – czyli świadomość ataków na systemy komputerowe i odpowiednia ich ochrona. 

Jak widzisz, jest to głównie praca z systemami komputerowymi, konieczność świetnej znajomości wielu programów, zależności i procesów, a więc wprost idealne stanowisko dla programistów. 

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *