Na pewno spotkałeś się kiedyś z określeniem „baza danych”, ale może niekoniecznie wiesz, co tak naprawdę oznacza. Najogólniej to po prostu zbiór informacji, ale proponujemy nieco bardziej szczegółowe przedstawienie tematu. Co to jest baza danych? Odpowiadamy.
Czy jest waluta cenniejsza niż złoto i kamienie szlachetne? Można taką wskazać – to informacja. W przeszłości o losach bitew i wojen decydowała jedna wiadomość. Dziś, w czasach internetu, największe firmy zarządzają miliardami informacji. Także twój komputer czy smartfon służą do ich przetwarzania. Jak to możliwe? Co to jest baza danych i dlaczego jest tak ważna dla dzisiejszego świata IT? Sprawdź to w naszym tekście!
Baza danych – co to? Jaką drogę przebyły?
Baza danych zawiera w sobie rekordy, czyli informacje, które są grupowane w odpowiednich tabelach, a w ramach tabel – w kolumnach. Pod tym pojęciem kryją się nie tylko same informacje. To także system do zarządzania całym zbiorem.
Określenie „baza danych” pierwszy raz zostało użyte w 1963 roku, a termin był powszechnie stosowany w Europie już w latach 70. XX wieku. Powstanie systemu zarządzania danymi było bezpośrednią odpowiedzią na istniejące do tej pory systemy gromadzenia informacji – karty dziurkowane i taśmy magnetyczne, które umożliwiały tylko szeregowy dostęp.
Bazy danych dawniej i dziś
Najstarsze bazy danych to ręczne spisy informacji – na papirusie, kamiennych tablicach czy pergaminach. Oczywiście, zawierały niewiele informacji, a zarządzanie nimi było praktycznie niemożliwe. Dziś największe bazy liczą sobie dziesiątki miliardów rekordów, a w czasie rzeczywistym przeprowadza się dziesiątki tysięcy operacji na sekundę.
Gdzie używane są bazy danych?
Są obecne dosłownie wszędzie. Swoje bazy danych mają producenci systemów operacyjnych, banki, operatorzy telefonii komórkowych, firmy produkcyjne. Takie zbiory danych znajdują się także w twoim komputerze czy smartfonie.
W przypadku stosunkowo niewielkiej ilości danych bardzo popularne są bazy danych tworzone w arkuszach kalkulacyjnych Excela i korzysta z nich wiele firmy, w tym także te, które działają na zasadzie franczyzy (dowiedz się więcej o tym, czym jest franczyza). Mechanizmy wbudowane w ten program pozwalają na tworzenie naprawdę zaawansowanych zbiorów i zarządzanie nimi. Programem przeznaczonym do tworzenia baz jest MS Access.
Dlaczego warto uczyć się programowania baz danych?
Przedstawiamy teraz kilka powodów, dla których warto nauczyć się programowania takich baz.
Większe możliwości
Są oczywiście niewielkie bazy danych, jednak niektóre naprawdę znacząco się rozrastają. Niestety, Excel ma problemy z obsługą plików o wadze kilkunastu megabajtów, a tym bardziej z bazami, które ważą kilkadziesiąt gigabajtów. W takiej sytuacji niezbędne jest skorzystanie z innych rozwiązań.
Programowanie baz danych pozwoli ci na szybkie stworzenie nawet najprostszej relacyjnej bazy danych. Wydajność takiego rozwiązania będzie zgoła inna niż w przypadku arkusza kalkulacyjnego, który mimo wszystko nie został przewidziany do obsługi tak wielu informacji.
Łatwa nauka
SQL, czyli język baz danych, trwa od wielu lat właściwie w niezmienionej formie. Co więcej – ten język ma niezwykle prostą składnię, szczególnie jeśli porównać go do wielu innych języków programowania! Filtrowanie danych według konkretnego klucza będzie wymagało od ciebie stworzenia jednej krótkiej i nieskomplikowanej komendy. Nic więcej.
Bazy danych to przyszłość
Z internetu korzystają miliardy osób, więc dotarcie do każdej z nich jest niemożliwe. Jeśli firma chce stworzyć produkt lub usługę, który odpowie na oczekiwania anonimowych klientów, musi skorzystać z zebranych danych.
Dla kogo programowanie baz danych to dobra ścieżka?
Zarządzanie i analiza danych to dziś osobna gałąź nauki. Deep learning, data mining, uczenie maszynowe są terminami bezpośrednio związanymi z gromadzeniem i wykorzystaniem danych. Jeśli masz analityczny umysł, być może to ścieżka kariery właśnie dla ciebie.
Programowanie to wymagająca nauka
Czy zapamiętałeś już, co to jest baza danych? Jeśli tak, to świetnie! Przyswojenie podstawowej wiedzy nie zajmie ci wiele czasu, niemniej pamiętaj, że to dopiero fundamenty. Trening czyni mistrza, ale wymaga także cierpliwości.
Kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią naukę
W trakcie nauki nie zapominaj o zapewnieniu sobie odpowiedniej porcji ruchu – w ten sposób dotlenisz mózg i sprawisz, że przyswajanie kolejnych informacji będzie łatwiejsze.
Niestety, nauka programowania to też sporo czasu spędzonego przed ekranem, który może emitować szkodliwe promieniowanie. Zainteresuj się kosmetykami, a zwłaszcza serum do twarzy. Dobre produkty tego typu sprawią, że regeneracja skóry stanie się szybsza, a ty nie będziesz przypominać stereotypowego informatyka, bladego jak śmierć.
Staraj się postawić na efektywną, nie długą naukę. Lepiej poświęcić godzinę na szybkie przyswojenie informacji niż pięć godzin na bezsensowne powtarzanie tego, co widzisz na ekranie, a co i tak zapomnisz nazajutrz.