co to sdk

SKD to skrót często używany w świecie informatyki, a szczególnie marketingu mobilnego. Pojawia się w niejednej dyskusji przy okazji tematów związanych z produktami i obsługą klienta. Jednak co kryje się pod tymi literami?

Czym jest SDK?

To skór od Software Development Kit lub devkit. Prościej można powiedzieć, że jest to zestaw narzędzi i programów, jakie służą do stworzenia aplikacji z wykorzystaniem konkretnej platformy. W jego skład wchodzą dokumentacje, biblioteki, procesy, próbki kodu, przewodnika i cały szereg innych rzeczy, z jakich korzystają informatycy. Każdy zestaw SDK jest przeznaczony do działania na konkretnej platformie, np. VMware SDK do Vmware, a Android SDK do tworzenia na Androida.

Czym charakteryzuje się SDK?

Dobry zestaw SDK nie tylko działa, ale to do tego świetnie wygląda i jest wystarczająco intuicyjny w użyciu. Poza tym powinien posiadać dokładną dokumentację, która wyjaśnia zasady działania kodu, i dobrze współpracuje z innymi pakietami SDK. Ponadto musi być funkcjonalny, co sprawi, że doda wartości innych aplikacjom. Ważne jest także to, żeby nie wpływam negatywnie na zużycie baterii, prądu czy procesor.

Jaka korzyści niesie ze sobą SDK?

Dawanie możliwości korzystania z naszego pakietu SDK posiada następujące zalety:

  • Krótsze cykle sprzedaży dzięki szybszej integracji pakietów – to sprawia, że można zamknąć więcej transakcji i ułatwić integrację ze stosem technologicznym klienta.
  • Szybsze wdrażanie rozwiązań dzięki wydajniejszemu rozwojowi – żaden programista nie ma wystarczającej ilości czasu, by zająć się wdrażaniem każdego narzędzia czy programu od zera. Dlatego wykorzystuje się gotowe pakiety SDK, które mogą to ułatwić i znacząco przyspieszyć. Zwłaszcza że niektóre fragmenty kodu nie potrzebują być tworzone od początku i można skorzystać z gotowych rozwiązań, które będą równie dobrze działały w innych programach. Działa to w dwie strony. Zarówno programista, który szuka pakietów SDK będzie korzystał z tego, co uda mu się znaleźć i wdrożyć. Jednocześnie jednak sami możemy udostępnić zestawy SDK dotyczące naszego własnego produktu. Dzięki temu łatwiejsze będzie dla nich łączenie aplikacji z naszym produktem.
  • Większy zasięg, dzięki połączeniu dobrej jakości produktu z zestawami SDK – jeśli zadbamy o takie połączenie, to sprawimy, że inne narzędzia wręcz będą świetnie integrowały się z naszym produktem.
  • Ograniczenia ryzyka przez kontrolę marki – zestawy SDK sprawiają, że mamy lepszą kontrolę nad elementami interfejsu użytkownika. Dzięki temu można wpływać na sposób integracji z innymi aplikacjami oraz na wygląd.
Przeczytaj również:  Inteligentny dom - co warto wiedzieć o tak zaprogramowanym domu?

Czym różni się SDK od API?

API to interfejs protokołu aplikacji, który działa jako interfejs między dwoma częściami oprogramowania. Pozwala on na określoną komunikację pomiędzy dwoma aplikacjami. Przesyła on żądania jednej do innej, a potem przynosi odpowiedź. Działa to np. w kalendarzu, który jest zintegrowany z aplikacją podróżną i pozwala na zarezerwowanie podróży.

Za to SDK zawiera narzędzia, dzięki którym możliwa jest komunikacja z innym oprogramowaniem oraz daje możliwość stworzenia nowej aplikacji z wykorzystywaniem gotowym rozwiązań. Dodatkowo SDK może zawierać przynajmniej jeden pakiet interfejsów API oraz podstawowe narzędzia. API jest zatem jedynie elementem pakietu SDK.

Podsumowanie

Jeśli zamierzamy korzystać z pakietów SDK, otworzymy swoją markę na możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców niż wtedy gdybyśmy się tym samodzielnie zajmowali. Wystarczy, że zadbamy o funkcjonalne i intuicyjne narzędzie SDK, które będzie łatwe i możliwe w integracji z innymi aplikacjami.

Warto zatem szukać oraz samemu tworzyć dokumentację dla programistów, która zawiera wszelkie informacje dotyczące działania naszego pakietu internetowego i mobilnego SDK. Do tego przydadzą się odpowiednie biblioteki, integracje i projekty wspierane. Dzięki temu praca nad kodowaniem oraz tworzeniem nowych produktów nie będzie zajmować wiele czasu ani pracy żadnemu programiście, który będzie zamierzał się tym zająć.

robert

By robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *