Programowanie to proces tworzenia programu, gdzie posługuje się kodem źródłowym. We współczesnym świecie coraz ciężej wyobrazić sobie duże firmy, które nie korzystają z usług programistów. Czym zajmuje się programowanie i jak można je praktycznie wykorzystać?
Czym jest programowanie?
Celem programowania jest stworzenie programu, który będzie spełniał konkretne zadania w firmie. Polega na projektowaniu i testowaniu kodu źródłowego oraz urządzeń, które są wyposażone w mikrokontrolery. Nie jest to łatwa dziedzina nauki, a programiści w swojej pracy wykorzystują wiedzę z wielu różnych dziedzin. Pisanie programów wymaga wiedzy z algorytmiki lub struktury danych. Ważne jest opanowanie poszczególnych języków programowania, które niełatwo wykorzystać w codziennej pracy.
Nauka programowania wielu osobom wydaje się trudna, jednak przy odpowiednim zapale, a także wyborze odpowiedniej szkoły czy kursu online staje się znacznie prostsza. Warto też poznać temat od podstaw, wybierając odpowiednie studia.
– mówi Kuba z serwisu Pilny Uczeń.
Kodem źródłowym nazywa się szczegółowe instrukcje programu za pomocą konkretnego języka programowania. Opisuje dokładne operacje, które należy wykonać dzięki uzyskanym danym. Najczęściej zapisuje się go jako plik tekstowy albo jako kod. Dzięki zastosowaniu kodu źródłowego można wprowadzić wprowadzić w życie działanie wybranego algorytmu.
Wykorzystanie programowania w codziennym życiu
Z pracy programistów korzystają ludzie w każdym wieku, którzy nawet nie wiedzą co to programowanie. Dzięki nim można tworzyć roboty, które codziennie sprzątają dom albo pomagają w kuchni. Programowanie stało się popularne poprzez wrastającą cyfryzację w społeczeństwie. Ludzie coraz częściej korzystają ze smartfonów, które wykorzystują działanie wielu różnych algorytmów. To właśnie one polecają różne restauracje albo dopasowują różne osoby w aplikacjach randkowych.
Dzięki programowaniu można znaleźć interesujące nas zdjęcia w Internecie albo skorzystać poprawnie z map. Za jego sprawą można grać w gry komputerowe, bez których wielu nie wyobraża sobie wieczoru. Algorytmy mogą wybrać piosenkę lub serial w aplikacji streamingowej, które dobiorą się na podstawie poprzednich wyborów słuchacza lub widza. Programowanie może też pełnić dużo ważniejsze funkcje. Dzięki niemu można bezpiecznie zaparkować samochód. Za jego pomocą w danym momencie zmieniają się światła na ulicy. Programowanie ma też istotne znaczenie w przemyśle, gdzie można np. automatycznie sterować różnymi urządzeniami.
Popularne języki programowania
Język programowania to zbiór reguł, które określają jak budować różne wyrażenia, żeby były zrozumiałe dla komputera. Dzięki nim można zapisywać algorytmy, które definiują działanie różnych systemów. Tak powstają aplikacje czy strony internetowe. Języki programowania mogą być różne i nie znaleziono jeszcze takiego, który sprawdziłby się w każdej firmie czy rodzaju przemysłu. Wiele z nich jest jednak na tyle uniwersalnych, że są używane częściej niż reszta.
Bardzo popularnym językiem programowania jest przykładowo Java. Aż 70% programistów przyznało, że używa jej regularnie do różnych zadań. Nie zmienia się to w zasadzie od ostatnich 10 lat. Dzięki niemu można stworzyć dynamiczne strony www, gdzie pojawiają się ruchome elementy. W ten sposób można wprowadzić różne animacje, banery czy interaktywne formularze. Opiera się na nim wiele ważnych portali, żeby wspomnieć jedynie Facebooka, Youtube czy Gmail.
Bardzo popularne są również takie języki jak python, C++, C#, PHP. Dzięki nim również można tworzyć strony internetowe, aplikacje progresywne albo systemy B2B. Pomagają one obsługiwać bazy danych. Dzięki niektórym z nich można tworzyć gry komputerowe czy interfejsy graficzne.
Dlaczego warto zostać programistą?
Programowanie to źródło bardzo dochodowego zajęcia, które jest pożądane na rynku pracy. Dzięki niemu można znaleźć klientów na całym świecie i pracować sobie we własnym zakresie. To bardzo kreatywna i twórcza praca, dzięki której nie ma mowy o nudzie. Nauka programowania pozwala tworzyć własne programy, które mogą zdobyć rozgłos i być źródłem dodatkowych pieniędzy. Można je też wykorzystać na własny użytek. Programiści mogą stworzyć np. swój własny smartdom, gdzie zarządza się pracą poszczególnych urządzeń. Programowania można nauczyć się we własnym zakresie lub na uczelni.