Świat programistów wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również odpowiednich narzędzi, dzięki którym osoby zajmujące się tworzeniem oprogramowania będą mogły pracować o wiele bardziej wydajnie i sprawnie. Jednym ze środowisk programistycznych jest node.js. Czym ono właściwie jest?
Node.js- krótka historia
Zanim nastąpi dokładne wyjaśnienie na temat tego, czym w zasadzie jest node.js. Tak naprawdę to ogromne środowisko programistyczne jest stosunkowo młode i zostało wynalezione przez Rayana Dahla w roku 2009. Wówczas, dostępna była tylko jedna wersja, która mogła obsługiwać wyłącznie Linuxa, a także Mac OS X. Oczywiście nadzór nad rozwojem, dalszymi pracami i ulepszeniami dalej sprawował Rayan Dahl, niemniej jednak uzyskał on ogromne wsparcie finansowe od firmy Joyent, w której był ówczesnym pracownikiem. Pierwszą wzmianką do powstania node.js była przede wszystkim krytyka ze strony Dahla, który poddał wątpliwości niezwykle ograniczone możliwości ówczesnego, najpopularniejszego serwera WWW- Apache HTTP Server, który miał oferować obsługę wielu jednoczesnych połączeń, a także jeden z najbardziej powszechnych i prostych sposobów na tworzenie kodu czyli programowania sekwencyjnego. Okazuje się, że gdy występował błąd kod albo blokował całkowicie cały proces lub z drugiej strony implikowała wiele innych stosów wykonania w przypadku jednoczesnych połączeń. Okazuje się, że już dwa lata później bo w roku 2011 Joyent oraz Microsoft połączyły siły i wdrożyły nowoczesną wersję node.js przeznaczoną również dla systemu Windows. Kolejne osiem lat później w roku 2019 zarówno JS Foundation, a także node.js Foundation połączyły swoje siły ponownie, tworząc OpenJS Foundation.
Co to jest node.js?
Warto przejść do wyjaśnienia czym jest node.js, gdyż nawet dla początkujących programistów, node.js w dalszym ciągu jest nierozwikłaną zagadką. Otóż najprościej mówiąc, jest to ogromne środowisko uruchomieniowe, które powstało do wykonywania kodu JavaScript. W tym momencie należy zaznaczyć, że dotychczas jedyną możliwością uruchomienia przez programistów swojego kodu JavaScript, przy pomocy wpisania go w przeglądarkę. Niemniej jednak dziś to właśnie node.js może pracować całkowicie niezależnie od przeglądarki, a co więcej pozwala na uruchomienie przygotowanego kodu JavaScript również poza nią. Node.js jest więc swoistym środowiskiem uruchomieniowym, które pozwala również w o wiele łatwiejszy sposób niż dotychczas stworzyć aplikację webową. Co więcej jest to również narzędzie, które umożliwi w łatwiejszy sposób stworzyć aplikację po stronie serwera, a także wszelkiego rodzaju skrypty i biblioteki. Dodatkowo środowisko to współpracuje z systemami operacyjnymi jak np. Linux, Mac OS czy Windows i może być uruchomiony dosłownie na każdym z nich. Podsumowując, można powiedzieć, że przy korzystaniu z node.js można stworzyć aplikację webową przy skorzystaniu z takich frameworków jak np. słynny React czy Angular oraz Vue czy Svelte. Co więcej istnieje możliwość stworzenia aplikacji serwerowych, znów przy współpracy z dobrze znanymi frameworkami jak np. Express, Nest, Koa. Warto w tym momencie wspomnieć, że aplikacje można tworzyć zarówno w języku JavaScript jak i TypeScript. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, że samo node.js korzysta z opracowanego silnika V8. Jest to z kolei oprogramowanie bazujące na otwartym kodzie źródłowym, podobnym do tego, na którym zbudowana jest przeglądarka Google Chrome. Eksperci zgodnie stwierdzają, że to właśnie node.js znacznie przyspieszył rozwój aplikacji, a także samego języka jakim jest JavaScript. Co więcej, każdy z obecnie dostępnych framworków, dzięki którym możliwe jest stworzenie aplikacji internetowych, musi posiadać zainstalowany node.js. Nie ukrywajmy, że programiści wciąż mają możliwości do tego, by podjąć się tworzenia aplikacji internetowych tylko i wyłącznie przy pomocy przeglądarki internetowej. Niemniej jednak nie da się stworzyć profesjonalnej i zaawansowanej aplikacji bez pomocy nieocenionego node.js.