co to rwd

Responsywna strona internetowa RWD z ang. Responsive Web Design to rozwiązanie zezwalające stworzyć witrynę automatycznie dopasowującą się do narzędzi o rozmaitych rozmiarach.

Co to jest Responsive Web Design- RWD?

Wyraz responsywność z definicji określamy jako dobry. W nawiązaniu do strony internetowej znaczy, iż konkretna witryna www jest dobra dla wszelkich narzędzi, na jakich może być pokazywana. Dobra oraz pokazywana to pojęcia klucze. Własny strona internetowa będzie dobrze przedstawiała się (treści, zdjęcia, zawartość) na wszelkich narzędziach, tj. deskopach komputerowych, telefonach, tabletach. W praktyce znaczy to, iż użytkownicy własnej strony internetowej (stali oraz ewentualni nabywcy) mogą oglądać własną stronę www na każdym urządzeniu w sposób zrozumiały, prosty, wszechstronny.

Wygląd strony automatycznie dopasowuje się do wielkości monitora urządzenia. Pokazywane na monitorze zawartości kalibrują się tak, by były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. Strony responsywne charakteryzuje elastyczność, czego dowodem jest ich wygląd na smartfonie lub tablecie.

RWD – co należałoby wiedzieć?

RWD to dobrze dopasowany model strony internetowej, jaki może mieć jeden adres URL dla wszelkich narzędzi oraz na monitorze każdego spośród nich będzie się wyświetlać bez żadnych problemów. Strona responsywna na rozmaitych urządzeniach może się różnić wyglądem, nawigacją lub w nieznacznej mierze ilością, jednak wciąż jest tą samą stroną utożsamianą poprzez odbiorców. Jako Responsive Web Design można stworzyć stronę internetową o każdym charakterze, taką jak np. witryna informacyjna, firmowa, sklep internetowy lub blog.

Responsywna strona internetowa charakteryzuje się także dostosowaniem rozmiaru w poziomie. Występuje to przez zastosowanie pełnej wielkości ekranu, bez potrzeby przesuwania strony na boki, aby sprawdzić treść. Jeżeli własna strona miała być responsywna, natomiast jej zawartość nie przedstawia się dobrze należy to zobaczyć oraz zweryfikować. Ważną cechą braku responsywności jest to, iż cała strona zmniejszona jest (zeskalowana) do rozmiaru telefonu/tabletu oraz właśnie manualne zoomowanie pozwolą wyczytać jej elementy. Pasek zazwyczaj sugeruje, iż responsywność jest zastosowana nieprawidłowo.

Przeczytaj również:  Co to repozytorium?

Responsywne strony

Czemu należałoby zmienić stronę na responsywną? Przede wszystkim dlatego, że Google wspomaga strony o tejże budowie. Wszystkie sklepy internetowe, blogi, portale, jakie są wsparte na modernistycznej architekturze będą pokazywać się na większych pozycjach. To znaczy, iż stare strony muszą liczyć się z mniejszą ilością odwiedzin. Także, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, iż konkretny sklep/firma/portal jest na czasie. Produkty, jakie dobrze kalibrują się do rozmiaru monitora zapewniają dokładniejsze oraz łatwiejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zdobędzie wtedy wielu kolejnych gości oraz klientów.

Jak zobaczyć czy strona jest responsywna?

Najskuteczniej, to czy strona jest responsywna można zobaczyć za pomocą bezpłatnego testu Google. Starczy wkleić adres jakiejkolwiek strony internetowej, by uzyskać informacje, czy jest ona dopasowana do urządzeń przenośnych. Sprawdzenie tejże kwestii, jest możliwe także z poziomu urządzeń programistycznych w danych przeglądarkach. W Chrome służy do tego skrót klawiszowy CTRL+SHIFT+J, tymczasem w Firefox CTRL+SHIFT+M.

Jak zrobić responsywną stronę www?

Do stworzenia stron responsywnych należałoby zastosować profesjonalne aplikacje, jakie zdecydowanie upraszczają pracę. Dzięki nim można np. uzyskać gotowe pliki rodzaju .js lub .css, natomiast później dać je do strony internetowej. Na plikach tychże można bazować przy zakładaniu swoich szablonów responsywnych. Takie działanie jest znacznie sprawniejsze aniżeli tworzenie kolejnego modelu od podstaw. Dobierając aplikację do stworzenia stron responsywnych najlepiej postawić na taką, jaka jest stworzona przejrzyście oraz zapewnia możliwość edycji źródła, natomiast co za tymże idzie dopasowania w całości do własnych potrzeb. Niezwykle wielokrotnie, odpowiednie aplikacje udostępniane są za darmo, co ma ogromne znaczenie dla osób zamawiających stronę.

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.