jak zostać programista

Wiele osób zastanawia się co robić po studiach programistycznych, jaką ścieżką podążać w danym kierunku. Kończąc szkołę często zdarza się, że nie mamy pomysłu na postawienie kroku dalej ku rozwojowi w danej branży. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie jak zostać programistą?

Jak zostać programistą- Pierwsze kroki

Zastanawiamy się, czy przypadkiem nie zmienić specjalizacji, czy też nie powiązać to, w czym jesteśmy pewni z kolejnymi specjallizacjami tak by na rynku pracy być dobrze postrzeganym i w szybkim czasie znaleźć pierwszą pracę. 

Coraz modniejsze stają się kursy umożliwiające uzyskanie pewnych umiejętności z danych dziedzin jak na przykład gotowanie, uprawnienia do kierowania pojazdami czy też popularne ostatnio kursy programowania. Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą na początku kariery?

Jak zostać programistą? Zawód Programista to nie prosta ścieżka. Aby móc powiedzieć o sobie, że jest się programistą, trzeba przede wszystkim posiadać ogólną wiedzę z zakresu informatyki oraz mieć przynajmniej podstawową znajomość dwóch języków programowania. Jest to tak naprawdę minum by móc nazywać siebie programistą. Informatyka jest bardzo szerokim spektrum, posiada wiele specjalizacji tak samo jak zawód lekarz. Można więc uczyć się całe życie. Chcąc zostać programistą powinno się obrać ścieżkę kariery wliczając w to oczywiście studia, kursy, stworzone projekty, doświadczenie itp. Warto więc ukończyć studia informatyczne, które dadzą kandydatowi podstawowe pojęcia z dziedziny informatyki. Będą się tutaj znajdowały między innymi pojęcia z zakresu sieci informatycznych, baz danych, matematyki, algorytmiki, fizyki no i oczywiście programowania podstawowego. 

Wiele osób bardzo szybko uczy się nowych rzeczy, dlatego też są oni w stanie w krótkim czasie przyswoić wiedzę z dziedziny informatyki. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku będą oni programować i będą programistami już w czasie studiów. Oczywiście są także osoby, które wcześniej interesowały się już informatyką i w tym przypadku mają oni wiedzę popartą projektami, jakie tworzyli w zakresie programowaniu w określonym języku. Dlatego też odpowiedź na pytanie jak zostać programistą? w tym przypadku będzie inne niż dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z programowaniem.

Przeczytaj również:  Czym jest SaaS?

Jak zostać programistą? Po ukończeniu szkoły informatycznej takiej jak technikum, studia dana osoba może w większym stopniu starać się o pierwszą pracę. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że sama szkoła nie jest jedynym wyznacznikiem. Jest ona tylko podstawowym elementem rekrutacyjnym w niektórych firmach. Ważna jest także wiedza, poparta projektami, doświadczenie. Oczywiście wiadomo, że nie każdy od razu po studiach ma doświadczenie. Dlatego warto tworzyć własne projekty.

Jak zostać programistą korzystając z kursów programistycznych?

Jak zostać programistą? Programista to nie tylko ukończenie szkoły to również umiejętność poparta projektami. Można więc nie kończyć szkoły i mieć wiedzę w zakresie programowania w danych językach. Coraz częściej użytkownicy zapisują się na kursy programistyczne, zwane także Bootcampami. Umożliwiają one od podstaw nauczenia się danego lub też określonych języków programistycznych. Tego rodzaju szkolenia najczęściej odbywają się zdalnie. Pozwalają wiec na naukę z domu. Szkolenia dają możliwość uczestniczenia w projektach, które są potem bardzo przydatne w uzyskaniu pierwszej pracy.

Bootcampy umożliwiają naukę takich języków programowania jak: JavaScript, C, C++, C#, Python, a także HTML, CSS, framework Bootstrap, React czy też Angular. Są to popularne jeżyki. Jednak jest ich znacznie więcej i co roku się zwiększają. Dlatego też zwód programisty wymaga ciągłej nauki. Programista może także na własną rękę oglądać różne filmy, które umożliwiają naukę programowania lub też korzystać z wiedzy zawartej w książkach technicznych itp. Pytanie jak zostać programistą? ma więc nie jedną odpowiedź.

Jak zostać programistą- Podsumowanie

Aby zostać programistą przede wszystkim trzeba znać języki programowania, przynajmniej dwa. Pozwala to na znalezienie pierwszej pracy. Praca będzie umożliwiała rozwój w dziedzinie informatyki, pozwoli też uzyskać stosowne portfolio, a także doświadczenie. Programista rozwija się cały czas ze względu na zapotrzebowanie rynku. Języków programistycznych jest tak samo dużo jak specjalizacji w zakresie informatyki. Warto więc rozwijać się w tej dziedzinie nie tylko ze względu na ciekawą i interesującą pracę, ale także na zarobki. Programowanie powinno również sprawiać przyjemność. Aby zostać progamistą warto posiadać dobrą pamięć, logicznie programować, być wytrwałym i się nie poddawać.

Przeczytaj również:  Czas na założenie własnego ogrodu!
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *