Wiążesz swoją karierę zawodową z programowaniem? Tradycyjna praca w biurze tylko dla jednego pracodawcy to niejedyna ścieżka rozwoju. Możesz również pracować zdalnie ze swojego domu, np. w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dowiedz się, jaka jest specyfika zdalnej pracy programisty i czego potrzebuje, aby wykonywać ją w wydajny sposób. Sprawdź, jak możesz sfinansować niezbędne inwestycje, jeśli planujesz założyć firmę, lecz nie masz gotówki na start.

Praca zdalna programisty – jak wygląda w przypadku JDG?

Gdy założysz jednoosobową działalność gospodarczą, będziesz mógł przyjmować zlecenia na wykonanie usług programistycznych od wielu firm – nawet z całego świata. Pozwoli Ci to realizować różne ciekawe projekty i zdobywać cenne doświadczenie w branży. Praca zdalna wymaga samodyscypliny i motywacji. Będziesz w całości odpowiedzialny za jej efekty i dotrzymywanie terminów.

Sporą zaletą pracy zdalnej jest oszczędność czasu i pieniędzy w związku z tym, że nie musisz dojeżdżać do biura. Możesz pracować nad projektami w dowolnych godzinach, kiedy Twoja produktywność jest najwyższa. Zyskasz sporą elastyczność pod względem stylu pracy i planowania przerw. Do wyzwań związanych ze zdalną pracą programisty można natomiast zaliczyć ograniczony kontakt z innymi ludźmi oraz potencjalne trudności z oddzieleniem pracy od życia prywatnego.

Czego programista potrzebuje do pracy zdalnej?

Podstawowym narzędziem programisty jest komputer. Teoretycznie wystarczy Ci dobry laptop wraz z oprogramowaniem. Jeśli jednak chcesz zadbać o wysoką ergonomię i wydajność pracy, potrzebne są Ci również inne przedmioty, w tym:

  • zewnętrzna klawiatura,
  • mysz komputerowa,
  • smartfon,
  • monitor zewnętrzny,
  • drukarka,
  • kopiarka,
  • słuchawki,
  • kamera.

Oprócz sprzętu IT i oprogramowania warto zainwestować w wyposażenie biura – zwłaszcza ergonomiczny fotel i biurko – najlepiej z regulacją wysokości. Możesz również potrzebować samochodu osobowego, zwłaszcza gdy planujesz spotykać się z klientami poza standardowym miejscem swojej pracy.

Przeczytaj również:  Automatyzacja rolnictwa

Jak korzystnie sfinansować potrzebne przedmioty?

Jeśli nie masz wystarczającej kwoty gotówki, możesz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Na przykład wziąć przedmiot w leasing. Pozwala on korzystać z przedmiotów należących do firmy leasingowej, a po zakończeniu umowy wykupić je lub wymienić na nowe.

Programiści, którzy zarejestrują jednoosobową działalność gospodarczą, mogą wziąć w leasing od pierwszego dnia działalności m.in. komputery, serwery, drukarki, monitory, kamery i inny sprzęt IT. Łatwo dostępnymi przedmiotami dla startupów z branży IT są również samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t. Leasing jest elastycznym źródłem finansowania – możesz dostosować do swoich potrzeb m.in. długość umowy, wysokość raty, harmonogram spłaty, a także wysokość wpłaty wstępnej oraz wykupu.

Dobrym pomysłem na sfinansowanie potrzebnych inwestycji są także bezzwrotne dotacje na otwarcie działalności – np. ze środków unijnych czy urzędu pracy. Aby otrzymać dofinansowanie, najczęściej trzeba przygotować biznesplan i zabezpieczyć środki, np. za pomocą poręczenia czy blokady na lokacie. Możesz również ubiegać się o pożyczki rządowe dla nowych firm lub pozyskać środki w ramach finansowania społecznościowego.

Materiał promocyjny

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *