rola kobiet w dziedzinie IT

Branża IT to najprężniej rozwijająca się branża w obecnych czasach. Jeszcze do niedawna kojarzona była z samymi mężczyznami. Bardzo wiele się zmieniło. Kobiety także mają w niej swój duży udział. Czy przemysł kosmetyczny jest tego winowajcą?

Co się składa na szeroko pojęty rynek informatyczny? Czy to wyłącznie opracowywanie stron za pośrednictwem kodów i języków? Szybki rozwój IT sprawia, że branża ta zaczęła skupiać wokół siebie różne stanowiska – dla niej niezbędne. W końcu stronę internetową także należy odpowiednio, wizualnie zaprojektować oraz wiedzieć, jak ją rozpromować, aby miała zasięgi. Branża IT wkroczyła w każdą dziedzinę, w tę najbliższą kobietom także – kosmetyki i pielęgnację. Jak rozpocząć przygodę w tak prężnie działającej sferze?

Branża IT – jak zacząć?

Duża część społeczeństwa, która pracuje w IT, ukończyła ku temu odpowiednie studia. Te same w sobie są świetną podstawą. Jeśli chcesz zostać zauważona na rynku pracy, nie ominie cię udział w określonych kursach. Same szkolenia to także świetna opcja, jeśli marzysz o karierze w branży. W większych miastach masz dostęp do szkół programowania, wielomiesięcznych kursów skupionych na konkretnym języku np. Python. Wiele stanowisk IT wymaga także umiejętności marketingowych – wiemy, że niektóre produkty z działu urody są tak doskonałe, że same się obronią np. Lancome Teint Idole Ultra Wear 03, jednak mimo tego potrzebują opieki specjalisty.

Czy informatyk to zawód dla ciebie?

Każdy zawód wymaga pewnych umiejętności oraz predyspozycji. Nie wszystko da się naturalnie wyćwiczyć i nauczyć. Pewne rzeczy czujemy lub nie. To dobrze, ponieważ dzięki temu nasz świat jest różnorodny. Branża IT jest dość specyficzna. Inne cechy będą wymagane u typowego programisty, a inne u osób, które są na stanowisku testerów – chociażby pod względem wiedzy. Do najbardziej pożądanych należą:

  • kreatywność;
  • umiejętność pracy w zespole oraz pod presją czasu;
  • odpowiedzialność;
  • samodyscyplina;
  • zaangażowanie;
  • chęć do nauki;
  • umiejętności twarde, czyli znajomość samej branży oraz języków jest kwestią oczywistą.
Przeczytaj również:  Ile czasu zajmuje i jaki jest koszt montażu kamer monitoringu?

Kobiety w IT – czy jest ich dużo?

Z roku na rok coraz więcej kobiet pracuje w szeroko pojętej branży IT. Wierzymy, że z biegiem czasu liczby te staną się jeszcze większe. Dane mówią o  40% wśród wszystkich pracowników. Bardzo łatwy dostęp do nauki sprawia, że wiele pań postanowiło po prostu się przebranżowić. Nie oznacza to wcale, że zajmują się typowym programowaniem. Istnieje wiele stanowisk, które nie są związane z nim bezpośrednio, a również są potrzebne. 

Stanowisko kobiet w branży IT – czym się zajmują?

Kobiety zaczynają dominować w branży IT. Wiele z nich czuje się w językach programowania niczym ryba w wodzie. Dla wielu pań pozostaje on jednak tajemniczym wynalazkiem. To nie przekreśla ich kariery w tak rozwijającej się dziedzinie. Najpopularniejsze stanowiska kobiet w branży IT to m.in.:

  • programista;
  • administrator;
  • projekt menadżer;
  • analityk;
  • tester oprogramowania;
  • specjalista ds. e-commerce;
  • specjalista ds. PR i marketingu.

Branża IT a kosmetyka – co ma wspólnego

Co ma wspólnego branża kosmetyczna z IT? Zapewne to samo, co branża spożywcza lub odzieżowa. Weźmy dla przykładu sklep internetowy, który powstaje od A do Z. Niezbędny jest ktoś, kto go technicznie przygotuje, osoba, która zadba o zdjęcia produktów kosmetycznych i ich opis, ktoś, kto wypromuje nową linię produktów na rynku, a także kierownik, który będzie nad tym wszystkim czuwał. Wielkie koncerny, które działają na szeroką (światową) skalę, będą potrzebować innych narzędzi do promocji np. balsamu Lancome niż lokalna drogeria. Wszystko skupia się jednak na szeroko pojętej branży IT.

Kobiety mają swój ogromny udział w branży IT. Dziedzina związana z dbaniem o urodę, kosmetykami oraz perfumami jest im szczególnie bliska. Marzenia o zmianie kwalifikacji stają się jak najbardziej realne. Duży wybór stanowisk sprawia, że odnajdziesz właściwe dla siebie i swoich możliwości.

Przeczytaj również:  Rozliczenie samochodu w firmie – co warto wiedzieć?
robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *