Rozliczenie samochodu w firmie

Przepisy związane z rozliczeniem samochodu w firmie nie powinny sprawić nikomu problemu. Przedsiębiorca powinien jednak dokładnie zapoznać się z zasadami rozliczania, by nie popełnić żadnego błędu. Zobacz, co warto wiedzieć o rozliczaniu samochodu w firmie!

Coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zakup samochodu. Znajomość przepisów związanych z rozliczaniem samochodów powinna być więc znana każdemu przedsiębiorcy. Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć o tej procedurze.

Co należy wiedzieć przed rozliczeniem?

Jeszcze przed zakupem samochodu warto zadbać o jak najwięcej szczegółów. Nie należy zapominać o tak ważnej kwestii, jaką jest ubezpieczenie pojazdu. Najtańsze OC na Beesafe.pl to gwarancja doskonałej ceny oraz obsługi. Warto przemyśleć również wykupienie assistance, by w razie jakichkolwiek problemów z samochodem mieć do dyspozycji pakiet łatwych rozwiązań.

Podatek VAT a samochód w firmie

Firma będąca właścicielem samochodu osobowego, który jest zakwalifikowany jako środek trwały, ma dwie możliwości rozliczania podatku VAT:

  1. Rozliczenie 100% podatku VAT przy nabyciu samochodu. Dotyczy to również wydatków eksploatacyjnych, czyli np. paliwa. Pojazd musi być jednak wykorzystywany tylko do przejazdów firmowych. Dodatkowo firma musi zgłosić samochód w urzędzie przy użyciu VAT-26. Konieczne będzie również założenie kilometrówki do celów VAT i wprowadzanie do niej stanów liczników. Kolejnym niezbędnym krokiem będzie stworzenie regulaminu użytkowania pojazdu.
  2. Alternatywą jest odliczenie od kosztów zakupu oraz kosztów eksploatacyjnych 50% VAT. Nie jest wtedy konieczne prowadzenie dodatkowej ewidencji. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które nie chcą prowadzić skomplikowanej ewidencji. Taka forma rozliczenia samochodu sprawia, że może być on użytkowany również do celów prywatnych.

Jeżeli chcesz używać samochodu prywatnie oraz w firmie, to musisz skorzystać z opcji odliczenia VAT-u w drugiej formie. 

Przeczytaj również:  Jak zostać Java Developerem?

Ubezpieczenie samochodu a rozliczenia

Samochód zawsze musi mieć ważne ubezpieczenie, nieistotne, czy użytkowany jest prywatnie, czy służbowo. Ubezpieczenie samochodu, który wykorzystywany jest w firmie, może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak wiedzieć, że do kosztów uzyskania przychodu może zostać wliczona jedynie kwota ubezpieczenia OC oraz AC, ale tylko proporcjonalnie do wartości samochodu. Podstawą księgowania jest faktura lub polisa ubezpieczeniowa. W przypadku samochodu prywatnego, który użytkowany jest w firmie, można rozliczyć do 20% wartości polisy ubezpieczeniowej. 

Warto zaznaczyć, co dzieje się w przypadku, gdy samochód ulegnie uszkodzeniu. Odszkodowanie musi być wtedy rozliczone w kosztach i przychodach. Przychodem będzie w tym wypadku jedynie nadwyżka pomiędzy kwotą odszkodowania a kwotą wydaną na remont. Jeżeli samochód miał wykupione AC, to przychodem jest cała wartość odszkodowania. Jeżeli firma jest czynnym podatnikiem VAT, to musi ona zapłacić podatek naliczony od kosztów naprawy. W takiej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT zgodnie z przyjętą formą odliczeń, czyli 50% lub 100%.

Sprzedaż samochodu firmowego a rozliczenia

Jeżeli firma sprzedaje samochód, który jest środkiem trwałym, to powstaje przychód. Jeżeli samochód w momencie sprzedaży nie był zamortyzowany, to pozostała część amortyzacji powinna zostać doliczona do kosztów. Należy jeszcze pamiętać, że sprzedaż pojazdów firmowych opodatkowana jest podatkiem VAT. Zwolnienie z VAT-u jest możliwe tylko wtedy, gdy przy kupnie samochodu nie obowiązywało prawo do odliczenia VAT, a samochód służył w firmie jedynie do nieopodatkowanych czynności. Sprzedaż samochodu jest opodatkowana stawką 23%.

Wycofanie samochodu z firmy

Możliwe jest wycofanie samochodu z firmy, ale wymaga to spełnienia kilku formalności. Jeżeli samochód nie był do końca zamortyzowany, to niezamortyzowana część nie może być kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli przy kupnie auta odliczono całość lub część podatku VAT, to przy wycofywaniu go konieczne będzie opłacenie podatku.

Przeczytaj również:  Iphone czy android? Sprawdź, który smartfon jest dla ciebie

Rozliczanie samochodu w firmie może wydawać się dosyć skomplikowane. Jednak księgowość w firmie na pewno poradzi sobie z prawidłowymi rozliczeniami!

robert

Autor robert

Programista C# z kilkuletnim doświadczeniem. Swoje doświadczenie zdobywał tworząc oprogramowanie dla dużych światowych korporacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *